Kozmopolit miksomisetlerin yayılışı üzerine bir ön çalışma; Tarsus ve Çamlıyayla (Mersin) bölgesi
A preliminary study on the distribution of cosmopolitan myxomycetes; Tarsus and Camliyayla (Mersi̇n) region
  1. Tez No: 987969
  2. Yazar: MUAZZEZ KAVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ BABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma 2022-2025 yılları arasında, Tarsus ve Çamlıyayla ilçelerinde 19 farklı lokasyondan alınan örnekler üzerinde yapılmıştır. Toplanan örnekler çeşitli yaprak, ağaç kabuğu, çürümüş bitkisel materyallerden ve otobur hayvansal artıklardan alınmıştır. Toplanan numuneler üzerinde nem odası yöntemi uygulanarak miksomiset sporoforları geliştirilmiştir. Ek olarak yapılan arazi çalışmalarında doğal ortamında gelişmiş olan miksomisetlerde toplanmıştır. Arazi gezileri ve laboratuvar çalışmaları sonunda 1 sınıf, 5 takım, 8 familya, 11 cinste 17 tür lokasyonlarımızda ve Mersin ilinde ilk defa tespit edilmiştir. Bu türlerden Arcyria cinerea, Heterotrichia pomiformis, Echinostelium minutum, Perichaena corticalis, Collaria lurida ülkemizde ve Dünya'da kozmopolit olarak kabul edilen türlerdendir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted between 2022 and 2025 on samples collected from 19 different localities in the districts of Tarsus and Çamlıyayla. The samples were obtained from various types of leaves, tree bark, decayed plant materials, and organic remains of herbivorous animals. The collected materials were subjected to the moist chamber technique to promote the development of myxomycete sporophores. In addition, myxomycetes that had developed naturally in their habitats were also collected during field studies. As a result of field surveys and laboratory examinations, a total of 17 species belonging to 1 class, 5 orders, 8 families, and 11 genera were identified, all of which were recorded for the first time in the localities studied and in Mersin Province. Among these species, Arcyria cinerea, Heterotrichia pomiformis, Echinostelium minutum, Perichaena corticalis, and Collaria lurida are considered cosmopolitan species both in Türkiye and worldwide.