Characterization of miocene-quaternary mass transport complexes using 3D seismic data, southwestern black sea
Miyosen-kuvaterner kütle kaymasi karmaşiklarinin 3B sismik veriler ile karakterizasyonu, ;Güneybati karadeniz
- Tez No: 988259
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ ALTINER, DR. ÖZGÜR SİPAHİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Jeoloji Bilim Dalı
Özet
Sismik verilerde soluk, kaotik ve düşük genlikli-şeffaf yansımalar ile karakterize edilen kütle kayması karmaşıkları (MTC'ler), sedimanların eğim aşağı hareketleri ile oluşan yerçekimi kaynaklı depolanmalardır. Bu çalışmada, güneybatı Karadeniz açıklarında yer alan ve 1575 km²'lik bir alanı kapsayan üç boyutlu (3B) bir sismik küp kullanılarak, Miyosen–Kuvaterner MTC'leri incelenmiştir. Çalışma kapsamında, zaman yapısal, zaman aralığı, genlik, varyans ve genel çökelim ortamlarını içeren birçok harita oluşturularak ve yorumlanarak MTC'lerin ayrıntılı bir karakterizasyonunu gerçekleştirilmiştir. Tanımlanan on üç MTC'nin boyutlarını, içyapılarını, çevresindeki sedimanlar üzerindeki etkilerini, petrol sistemindeki rollerini, olası tetiklenme mekanizmalarını, gazlar ve gaz ilişkili yapılarla olan bağlantılarını ortaya çıkarabilmek için belirli bir iş akışı izlenmiştir. Çeşitli parametrelerin değerlendirilmesi ve en uygun olanların seçilmesiyle, karakterize edilen MTC'ler iki aşamalı bir yaklaşım izlenerek sınıflandırılmıştır. İlk aşamada MTC'ler,“Tip 1”ve“Tip 2”olmak üzere iki kategoriye ayrılmıştır. Tip 1 MTC'ler, Messiniyen yaşlı veya daha yaşlı olup, alan – uzunluk grafiğinde aykırı değerler gösteren, çevresindeki sedimanlar üzerinde belirgin etkiler göstermeyen ve bağlı yapılardır. Diğer yandan, Tip 2 MTC'ler ise Messiniyen'den genç, alan – uzunluk grafiğinde farklı değer içermeyen, çevresindeki sedimanlar üzerinde etkili olan ve ayrık yapılardır. İkinci aşamada, Tip 2 MTC'ler, belirgin içyapıların gözlemlenmesi ve potansiyel tetikleyiciler arasında gazın bulunmasına bağlı olarak Tip 2-A ve Tip 2-B olarak alt gruplara ayrılmıştır. Tip 1 MTC'lerin bölgesel etkilerle oluştuğu, Tip 2 MTC'lerin ise daha yerel ölçekli tetikleyicilerle ilişkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Characterized by dim, chaotic and low-amplitude to transparent reflections in seismic data, mass transport complexes (MTCs) are gravity-driven deposits formed by downslope movements of sediments. In this study, a three-dimensional (3D) seismic cube, covering an area of 1575 km2 is used to investigate Miocene-Quaternary MTCs in offshore southwestern Black Sea. The study provides a detailed characterization of the MTCs by constructing and interpreting several maps, including time structure, isochron, amplitude, variance and gross depositional environment. A specific workflow is followed to reveal dimensions of thirteen identified MTCs, their internal characteristics, effects on surrounding sediments, roles in the petroleum system, potential triggering mechanisms, and relations with gases and gas-related structures. Based on the evaluation of multiple parameters and selecting the optimum ones, the characterized MTCs are classified following a two-step approach. In the first step, the MTCs are divided into two categories as“Type 1”and“Type 2”. Type 1 MTCs are either Messinian in age or older, appear as outliers in the area vs length plot, do not represent localized impacts on surrounding sediments, and are attached. Type 2 MTCs, on the other hand, are younger than Messinian, show no outlier in the area vs length plot, affect surrounding sediments, and are detached. In the second step, Type 2 MTCs are further subdivided into sub-categories: Type 2-A and Type 2-B based on the presence of distinct domains and inclusion of gas among their potential triggers. It is concluded that Type 1 MTCs were formed by regional effects whereas Type 2 MTCs are related to more local scale triggers.