Bebek ıslak mendillerinin sıvı, fiber ve ambalaj içeriğinin ağır metal kontaminasyonu açısından değerlendirilmesi
Evaluation of liquid, fiber and packaging content of baby wet wipes in terms of heavy metal contamination
- Tez No: 988276
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Halk Sağlığı, Kimya, Forensic Medicine, Public Health, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bebek ıslak mendilleri, son yıllarda bebek hijyeninde pratiklik sağlamaları nedeniyle yaygın olarak kullanılmaktadır. Alt temizliği, el-yüz silme ve seyahat koşullarında hijyen sağlamada tercih edilen bu ürünler, hassas bebek cildi ile doğrudan temas etmeleri nedeniyle içerik güvenliği açısından dikkatle değerlendirilmelidir. Özellikle mendil solüsyonu, fiber yapısı ve ambalaj materyallerinde yer alabilecek toksik elementler, sağlık açısından risk oluşturabilecek potansiyel kirleticilerdir. Bu yüksek lisans çalışmasında, Türkiye'de satışta olan 10 farklı markaya ait bebek ıslak mendilleri ağır metal kontaminasyonu açısından değerlendirilmiştir. Numuneler solüsyon, fiber ve ambalaj fazlarına ayrılmış ve ICP-MS (Inductively Coupled Plasma Mass Spectrometry) yöntemi ile nikel (Ni), arsenik (As), kadmiyum (Cd), antimon (Sb), cıva (Hg), talyum (Tl) ve kurşun (Pb) elementleri yönünden analiz edilmiştir. Analiz sonuçları, özellikle nikel, antimon ve kurşun elementlerinin bazı örneklerde dikkat çeken düzeylerde bulunduğunu ortaya koymuştur. Solüsyon fazında antimon 695,4 ppb seviyesinde tespit edilirken, bazı fiber örneklerinde 565,46 ppb seviyesine ulaşmıştır. Ambalaj materyallerinde kurşun tespit edilmesi (örneğin 3,16 ppb) bu materyallerin potansiyel kontaminasyon kaynağı olabileceğini göstermektedir. Elde edilen bulgular, toksik elementlerin özellikle bebek ürünlerinde yer almasının halk sağlığı açısından dikkatle değerlendirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Bu çalışma, bebek ıslak mendillerinin üretim süreçlerinde daha sıkı kontrol mekanizmaları geliştirilmesi gereğine işaret etmekte olup, hem regülasyon otoriteleri hem de tüketiciler için farkındalık oluşturmayı hedefleyen bilimsel bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Baby wipes have become widely used in recent years due to their practicality in infant hygiene. Commonly preferred for diaper changes, wiping hands and faces, and use during travel, these products come into direct contact with the sensitive skin of infants, necessitating a careful evaluation of their safety. Toxic elements that may be present in the wipe solution, fiber material, or packaging could pose health risks. In this thesis, baby wipes from 10 different brands available in the Turkish market were evaluated for heavy metal contamination. Samples were separated into solution, fiber, and packaging phases, and analyzed using Inductively Coupled Plasma Mass Spectrometry (ICP-MS) for nickel (Ni), arsenic (As), cadmium (Cd), antimony (Sb), mercury (Hg), thallium (Tl), and lead (Pb). The analysis revealed notable levels of nickel, antimony, and lead in some samples. Antimony was detected at concentrations of up to 695.4 ppb in the solution phase and 565.46 ppb in fiber samples. Lead was found in certain packaging materials at levels as high as 3.16 ppb, indicating packaging as a potential source of contamination. These findings emphasize the need for careful consideration of toxic elements in baby wipes due to potential public health concerns. This study highlights the importance of implementing stricter quality control measures during the production of baby wipes and aims to raise awareness among regulatory authorities and consumers by providing valuable scientific data.