Savunma sanayiinde dijital dönüşüm uygulamalarına yönelik farkındalık düzeyinin çalışan tutumları ve katılım algısı açısından değerlendirilmesi
An assessment of the awareness level of digital transformation applications in the defense industry in terms of employee attitudes and perception of engagement
  1. Tez No: 988280
  2. Yazar: EZGİ GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED HANEFİ CALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, savunma sanayiinde dijital dönüşüm farkındalığı, çalışanların sürece katılımı, memnuniyet düzeyi ve iş süreçlerine yönelik algılar arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada nicel yöntem benimsenmiş ve veri toplama aracı olarak anket tekniği kullanılmıştır. Toplamda 405 katılımcıdan elde edilen veriler, tanımlayıcı istatistikler, Ki-kare testi, lojistik regresyon analizi ve z oran testi ile çok boyutlu olarak analiz edilmiştir. Bulgular, dijital dönüşüm farkındalık düzeyinin çalışanların iş süreçlerinin kolaylaşması, sürece aktif katılım, dijital araçların iletişim ve iş birliği süreçlerine katkısı ile paydaş memnuniyetine yönelik algıları üzerinde anlamlı etkileri olduğunu göstermektedir. Ayrıca farkındalık düzeyinin bazı demografik değişkenlere (departman, eğitim düzeyi, görev seviyesi, deneyim yılı) göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Çalışma, hem teorik hem de pratik açıdan katkılar sunmakta olup, kurumlara dijital dönüşüm stratejilerinin etkin uygulanması ve çalışan katılımının artırılmasına yönelik öneriler geliştirmektedir. Bulgular, dijital dönüşüm sürecinde karşılaşılan başlıca zorlukların finansal kısıtlar, eğitim eksikliği ve yönetim/çalışan direnci olduğunu ortaya koymaktadır. Araştırmanın sınırlılıkları ve gelecek çalışmalar için öneriler de tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between digital transformation awareness, employee participation, satisfaction levels, and perceptions of business processes in the defense industry. A quantitative research design was adopted, and a questionnaire was used as the data collection tool. Data were obtained from a total of 405 participants and analyzed through descriptive statistics, Chi-square tests, logistic regression analysis, and the z-test for proportions. The findings reveal that digital transformation awareness significantly affects employees' perceptions of process facilitation, active participation, the contribution of digital tools to communication and collaboration, and stakeholder satisfaction. Furthermore, awareness levels were found to differ according to certain demographic variables such as department, education level, job position, and years of experience. The study offers both theoretical and practical contributions, providing recommendations for the effective implementation of digital transformation strategies and enhancing employee engagement. The results indicate that the main challenges faced during the digital transformation process include financial constraints, lack of training, and managerial/employee resistance. Limitations of the research and suggestions for future studies are also discussed.