Faydalı bakterilerin domateste Meloidogyne incognita üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of beneficial bacteria on Meloidogyne incognita in tomato
- Tez No: 988279
- Danışmanlar: DOÇ. ECE BÖRTEÇİNE KASAPOĞLU ULUDAMAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
Özet
Kök-ur nematodları (Meloidogyne spp.), dünya genelinde sebze üretiminde önemli ekonomik kayıplara yol açan yaygın toprak kökenli zararlılardır. Bu zararlılar ile mücadelede yaygın olarak kullanılan nematisitlerin çevre ve insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri, alternatif ve sürdürülebilir biyolojik mücadele stratejilerinin geliştirilmesini zorunlu kılmıştır. Bu bağlamda, toprak ekosisteminde doğal olarak bulunan ve bitki sağlığını destekleyen faydalı mikroorganizmaların biyolojik mücadele etmeni olarak kullanımı önem kazanmıştır. Bu çalışma kapsamında, 44 bakteri izolatı doğrudan etki denemelerine tabi tutulmuş ve içlerinden en etkili görülen 6 izolat Meloidogyne incognita'ya karşı in vitro ve sera koşullarında araştırılmıştır. En etkili görülen V1-18 (Bacillus cereus) izolatı M. incognita'nın yumurta paketlerinin larva çıkışına etkisi; 24, 48, 72 ve 96. saatlerde değerlendirilmiştir. Uygulama yapılan örneklerde, 96. saat sonunda 6 bakteri izolatında yumurta paketlerinden larva çıkışı yaklaşık %5'in altında gerçekleşmiştir. Diğer antagonist bakteri izolatlarında ise en yüksek yumurta çıkış oranı yaklaşık %20 olarak tespit edilmiştir. In vitro çalışmalarda yüksek etkinlik gösteren V2-2, V2-12, V1-8 (Bacillus pumilis), V2-6 (Bacillus licheniformis), V1-9 (Cytobacillus firmus), V1-18 (Bacillus cereus) bakteri izolatlarının domates bitkilerinde M. incognita'ya etkisi sera koşullarında araştırılmıştır. Sera koşullarında uygulanan 6 bakteri izolatında, Cytobacillus firmus ve köklerdeki ur oluşumu %100 oranında, V2-2 ve V2-12 izolatları (Bacillus pumilus) ile V1-18 (Bacillus cereus) ve V2-6 (Bacillus licheniformis) izolatlarının uygulandığı denemelerde ise köklerdeki ur oluşumunun %70'in üzerinde baskılandığı belirlenmiştir. Öte yandan, Bacillus pumilus V1-8 izolatı, köklerdeki ur oluşumunu yaklaşık %50 oranında azaltmıştır. Bu izolatların yumurta oluşumu üzerindeki etkileri incelenmiş, Bacillus pumilus V2-2 ve Bacillus licheniformis izolatlarının sırasıyla %84 ve %92 oranında, diğer bakteri izolatlarının ise %100'e ulaşarak engellendiği tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular, test edilen bakteri izolatlarının domates bitkisinde Meloidogyne incognita'ya karşı etkili ve başarılı bir biyolojik mücadele etmeni olacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Root-knot nematodes (Meloidogyne spp.) are widespread soil-borne pests that cause significant economic losses in vegetable production worldwide. The adverse effects of nematicides commonly used for the control of these pests on environmental and human health have necessitated the development of alternative and sustainable biological control strategies. In this context, the use of beneficial microorganisms naturally present in soil ecosystems and capable of promoting plant health has gained increasing importance as biological control agents. As part of the present study, 44 bacterial isolates were subjected to in vitro direct-effect assays. Of these isolates, the six most effective were then selected for further evaluation against Meloidogyne incognita, under both in vitro and greenhouse conditions. Direct-effect assays of the 44 antagonist bacterial isolates against nematode larvae revealed no significant larval mortality. The effect of the most effective isolate, V1-18 (Bacillus cereus), on larval emergence from egg masses of M. incognita was evaluated at 24, 48, 72, and 96 hours. In treated samples, larval emergence from egg masses remained below approximately 5% in six bacterial isolates by the 96th hour. In contrast, the highest egg hatching rate observed among the other antagonist bacterial isolates was approximately 20%. Based on their high efficacy in in vitro assays, the bacterial isolates V2-2, V2-12, V1-8 (Bacillus pumilus), V2-6 (Bacillus licheniformis), V1-9 (Cytobacillus firmus), and V1-18 (Bacillus cereus) were further tested on tomato plants under greenhouse conditions. In greenhouse trials, application of Cytobacillus firmus resulted in 100% suppression of root gall formation. In treatments involving V2-2 and V2-12 (Bacillus pumilus), as well as V1-18 (Bacillus cereus) and V2-6 (Bacillus licheniformis), root gall formation was suppressed by more than 70%. Conversely, V1-8 (Bacillus pumilus) reduced root gall formation by approximately 50%. The effects of these isolates on egg production were also evaluated, revealing that V2-2 (Bacillus pumilus) and V2-6 (Bacillus licheniformis) inhibited egg formation by 84% and 92%, respectively, while the remaining bacterial isolates achieved complete (100%) inhibition. The findings of this study demonstrate that the tested bacterial isolates are effective and promising biological control agents against Meloidogyne incognita in tomato plants.