Endüstriyel uygulamalar için yüksek hızlı senkron relüktans motor tasarımı
High speed synchronous reluctance motor design for industrial applications
- Tez No: 988288
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Endüstriyel uygulamalarda kullanılan elektrik motorları, enerji verimliliği, yüksek performans ve maliyet etkinliği açısından kritik bir öneme sahiptir. Spindle motorlar, yüksek hızda çalışma, düşük titreşim ve hassasiyet özellikleri sayesinde CNC tezgâhları ve hassas işleme sistemlerinde yaygın olarak kullanılmakla birlikte, soğutma mekanizmaları ve bakım gereksinimleri nedeniyle karmaşık ve maliyetli bir yapıya sahiptir. Diğer taraftan, senkron relüktans motorlar, mıknatıssız tasarımları, düşük kayıpları ve yüksek enerji verimliliği ile sürdürülebilirlik odaklı uygulamalarda önemli bir yer edinmiştir. Ancak, bu motorların üretim ve işletim süreçleri, manyetik devre tasarımındaki karmaşıklık ve hassas kontrol algoritmalarına olan ihtiyaç nedeniyle ek zorluklar barındırmaktadır. Bu çalışma, spindle motorların yüksek hız ve hassasiyet avantajlarını, senkron relüktans motorların enerji verimliliği ve düşük bakım gereksinimleri ile birleştirerek hibrit bir motor tasarımı geliştirmeyi amaçlamaktadır. Ansys Maxwell simülasyon yazılımı kullanılarak yapılan manyetik devre, tork ve verimlilik analizlerinin ardından, elde edilen tasarımın fiziksel prototipi üretilmiş ve performansı kapsamlı testlerle değerlendirilmiştir. Hibrit motor tasarımının hem teorik hem de deneysel bulgularla desteklenen sonuçları, enerji verimliliği ve performans optimizasyonu açısından endüstriyel uygulamalarda yenilikçi ve sürdürülebilir bir çözüm sunduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Electric motors used in industrial applications are critically important for energy efficiency, high performance, and cost-effectiveness. Spindle motors are widely employed in CNC machines and precision machining systems due to their high-speed operation, low vibration, and precision characteristics. However, their complex structure, cooling mechanisms, and maintenance requirements make them costly and challenging to manage. On the other hand, synchronous reluctance motors have gained prominence in sustainability-focused applications due to their magnet-free designs, low losses, and high energy efficiency. Nevertheless, the production and operation of these motors involve additional challenges due to the complexity of magnetic circuit design and the need for precise control algorithms. This study aims to develop a hybrid motor design by combining the high-speed and precision advantages of spindle motors with the energy efficiency and low maintenance requirements of synchronous reluctance motors. Following magnetic circuit, torque, and efficiency analyses performed using the Ansys Maxwell simulation software, a physical prototype of the design was produced, and its performance was comprehensively evaluated through rigorous testing. The results, supported by both theoretical and experimental findings, demonstrate that the hybrid motor design offers an innovative and sustainable solution for industrial applications by providing energy efficiency and performance optimization.