Kahramanmaraş ilinde yer alan küçük ve orta ölçekli orman endüstri işletmelerinde iş sağlığı okuryazarlığının değerlendirilmesi
Evaluation of occupational health literacy in small and medium-sized forest industry enterprises in kahramanmaraş province
  1. Tez No: 988289
  2. Yazar: GÜL İNCİROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
İş yerlerinde çalışanlar için güvenli bir ortam sağlamak, çalışan bireylerin hayatlarını tehlikeye atan kazaların ve meslek hastalıklarının önlenmesinde yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda çalışanların fiziksel ve psikolojik sağlığını korumak işten kaynaklanan stres ve tükenmişlik gibi sorunların üstesinden kolaylıkla gelmelerini sağlamaktadır. Sağlıklı çalışan bireyler işlerinde daha üretken ve motive oldukları bilinmektedir. Bununla birlikte ortaya çıkan hastalık ve kazalardan dolayı iş gücü kaybına neden olmakta ve bu durum işletmenin performansını düşürmektedir. İş sağlığı okuryazarlığı, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili bilgi, beceri ve tutum geliştirmesi sürecini ifade etmektedir. Bu tez çalışmasında Kahramanmaraş ilinde yer alan küçük ve orta ölçekli orman endüstri işletmelerinde çalışanların iş sağlığı okuryazarlığı durumları değerlendirilecektir. Kahramanmaraş ilinde orman ürünleri sektöründe iş sağlığı okuryazarlığı ile ilgili çalışma yapılmaması çalışmanın özgünlüğünü ortaya koymaktadır. Orman endüstri işletmelerinde çalışanlar ile iş sağlığı okuryazarlığı ile ilgili soruları içeren anketler yüz yüze yöntemi ile uygulanacaktır. Anketten elde edilen veriler ile SPSS ortamında değerlendirme yapılacaktır Elde edilen sonuçlara göre Kahramanmaraş ilinde bulunan orman endüstri işletmelerinin iş sağlığı okuryazarlığının durumu tespit edilecektir.
Özet (Çeviri)
To provide a safe environment for employees in workplaces, to prevent accidents and occupations that endanger the lives of working individuals. It helps prevent diseases. At the same time, protecting the physical and psychological health of employees is It enables them to easily overcome problems such as stress and burnout. Healthy working individuals It is known that they are more productive and motivated in their work. However, due to diseases and accidents, the workforce It causes losses and this reduces the performance of the business. Occupational health literacy, occupational health of employees It refers to the process of developing knowledge, skills and attitudes regarding safety and security. In this thesis study, the employment of employees in small and medium-sized forest industry enterprises in Kahramanmaraş province is examined. Health literacy status will be evaluated. Occupational health in the forest products sector in Kahramanmaraş province The lack of a study on literacy reveals the originality of the study. In forest industry enterprises Surveys containing questions about occupational health literacy will be administered to employees face-to-face. Obtained from the survey An evaluation will be made in SPSS environment with the data obtained. According to the results obtained, The status of occupational health literacy in forest industry enterprises will be determined.