The Concept of Turkish nationalism in the perriod of globalization
- Tez No: 98838
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT ARAS
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Tarih, History
 - Yıl: 2000
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Fatih Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Globalleşme ve sonucunda oluşan değerlerin hudut ve gümrük tanımadan, gelişmiş ülkelerden,gelişimini henüz tamamlayamamış ya da geri kalmış ülkelere doğru bir difüzyon şeklindeki bir akım ile meydana geldiği bir zaman diliminde bulunuyoruz. Hasılı her şey gelişimini maksimum seviyeye çıkarmış bulunan bilgi teknolojileri sayesinde farklı hızlarda farklı veya benzer sebeplerden dolayı ama mutlaka değişiyor. Bu değişime Türk Milliyetçiliği kavramı da dahil edilebilir. Bu çalışmada küreselleşme, ekonomik etkileşim perspektifinden daha çok, kültürel ve toplumu ilgilendiren milli kimlik açısından ele alınmıştır. Bu bağlamda küreselleşme hem dünyanın küçülerek sosyo-kültürel etkileşimin artmasına »dolayısıyla buna bağlı olarak dünya bilincinde artışa işaret eden bir kavram olarak ele alınabilir. Hızla gelişen ve değişen kitle iletişim araçları sayesinde toplumlar sadece cemaat bağlarından kurtulup cemiyet hayatına geçmemişler,aynı zamanda değişik kültüre sahip toplumlarla fiziksel ve mekansal olarak bir araya gelmeseler de görüntü yoluyla sanal ortamlarda bir araya gelerek enformatik bir görüntü toplumu olmuşlardır. Gelişen bilgi ve iletişim teknolojisi sayesinde toplumlararası kültürel difuzyonun ön plana çıktığı bir dönemde kendine güven, asli özelliklere bağlılık, her türlü yeniliğe açık olma özellikleri Türk Milliyetçiliğinin vazgeçilmez dinamikleri olmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT We are living in a period, in which globalization and globalization's values by recognizing no custom and margin, are making a diffusion as a trend from developed countries to developing or undeveloped countries. As a consequence,everything is absolutely changing in different speeds due to either different or same reasons by the information technology that reached its improvement's maximum level. This change can also include the concept of Turkish Nationality. In this study,globalization is researched by the national identity concerning society and culture rather than from economical co-effectiveness' perspective. In this regard,the concept of globalization can be evaluated as an indicator of world insight's rising because of the fact that world is getting smaller. The societies transformed from congregation to society level by escaping from congregation's relations by means of fast improving and changing telecommunication instruments at the same time the society is becoming informative appearance society by connecting each other not physically but cyber connection with other society which has different culture. Self-reliance, to maintain basic characters, to be open for all kinds of changes must be dynamics of Turkish nationality in a period in which cultural diffusion take a priority between societies by means of improving information and telecommunication,x***