Küreselleşme ve postmodern dönemde Türk milliyetçiliği ve Turancılık fikrinin dönüşümü
Globalization and the transformation of Turkish nationalism and the idea of Turanism in the postmodern period
- Tez No: 760512
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL FEDAYİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Günümüzde başlangıcına dair kesin bir tarih belirlenemeyen ve net bir tanımı yapılamayan küreselleşme kavramına geniş bir pencereden bakıldığında, küreselleşmeyi hem milattan önce ticaret yollarının işlerlik kazanmasıyla iletişime geçen milletlerin birbirleri hakkında yaşamsal ve çevresel özelliklerini keşfettikleri zamana hem de coğrafi keşiflerle dünyanın bilinmeyen kısımlarının insan ve coğrafya bakımından gün yüzüne çıkarıldığı tarihlere dayandırmak mümkündür. Diğer bir deyişle, ilk insandan bu yana farklı kültür, din, dil ve ırktan olan ve birbirinden farklı bölgelerde yaşayan insanların çeşitli sebeplerle birbirleriyle etkileşime geçmeye başladığı ilk dönemler de küreselleşmenin başlangıcı olarak varsayılabilir. Küreselleşme zamanla refah ve güç için çağın gerekli koşullarını karşılayan kalkınmış devletlerin dünyayı yönetim mekanizması haline getirilmiştir. Tamamen bu devletler tekelinde olmayan küreselleşme, yükseliş döneminin bir özelliği olan teknoloji gibi, iyi ve kötü tarafları olan, istenildiğinde iyiye de kötüye de kullanılabilen 21. yüzyılın kaçınılmaz bir gerçekliğidir. Bu dönemin düşünsel ve kültürel boyutu olan postmodernizm ise küreselleşmenin teknoloji ve devletlerarası çeşitli ilişkiler vasıtasıyla girdiği toplumlarda yaygınlaştırdığı modern dönem sonrasını ifade eden ve modern döneme ait her şeyi reddeden, kendisine yeni bir düzen ve düzensizlikler kurgulayan yönelişin adıdır. Türk milliyetçiliği ve Turan ideali olguları ilk Türklerden beri farklı isimlendirmeler ve amaçlarla da olsa millet hafızasında kendisine daima vatanseverlik veya dinsel kaynaklı bir duygunun dışavurumu olarak yer bulmuştur. Turan her zaman yeni bir amacın sembolü olarak ulvi hedef bir görülmüştür. Türk milliyetçiliği ise hem milleti birbirine bağlayan değerler bütünü hem de bu milleti vatanına bağlı kılan düşünüş biçimi olarak var olagelmiştir. Bu tez çalışmasında; küreselleşme-postmodernizm, Turan-Türk milliyetçiliği kavramlarının tarihsel ve güncel bakış açılarına eleştirel literatür taraması yöntemiyle yer verme yoluyla, kavramların tanım ve tarih bakımından dününden başlanılarak, bugünkü ilişkisi incelenmiş, yarını hakkında da öngörülerde bulunulmuştur. Kısaca; küreselleşme ve postmodernizm perspektifinde Türk milliyetçiliği ve Turan fikrinin dönüşümünü olumlu-olumsuz yanlarıyla ele alarak Türk Milliyetçiliği ve Turancılık literatürüne katkıda bulunmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Beginning today and which could not be for an exact date unspecified a clear definition to the concept of globalization from a broad perspective, globalization and communicates with each other B.C. one hand about the operation of vital trade routes and the time of the nations which environmental properties and their discovery of the unknown parts of the world in terms of the geographical discoveries and human geography, it is possible to base the date it was taken out of context. In other words, since the first man of different cultures, religions, languages and races of people who live in different regions and for various reasons, started to interact with each other for the first time, can be considered as the beginning of globalization. Over time, globalization has become a mechanism for managing the world of developed states that meet the necessary conditions of the era for prosperity and power. Globalization, which is not entirely under the monopoly of these states, is a feature of the rise period, like technology, which has good and bad sides, which can be used for good and bad if desired 21. it is an inevitable reality of the century. Postmodernism, the intellectual and cultural dimension of this period, is the name of the orientation that expresses the post-modern period that globalization has spread in societies where it has entered through various technological and interstate relations, and rejects everything belonging to the modern period, creating a new order and irregularities for it. The phenomena of Turkish nationalism and the Turanian ideal have always found a place in the memory of the nation as an expression of patriotism or a feeling of religious origin, albeit with different nomenclatures and purposes, since the first Turks. Turan has always been seen as a great goal as a symbol of a new goal. Turkish nationalism, on the other hand, has existed both as a set of values that connect the nation and as a way of thinking that makes this nation connected to its homeland. In this thesis; globalization-postmodernism, Turan-Turkish nationalism located by the method of critical literature review of concepts through making historical and contemporary perspectives, concepts, started from yesterday in terms of the definition and history of the present examined the relationship about tomorrow predictions have been made. In short, it is aimed to contribute to the literature of Turkish Nationalism and Turanism by considering the positive and negative aspects of the transformation of Turkish nationalism and the Turanian idea in the perspective of globalization and postmodernism.