The Alternative service methods in municipalities (The example of metropolitan municipality of Istanbul)
  1. Tez No: 98837
  2. Yazar: SERVET ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET 1970'li yıllardan itibaren ülkemizde yoğunlaşan köyden kente göç olgusu hızlı ve çarpık kentleşmeyi de beraberinde getirmiştir.Çarpık kentleşme sonucu olarak da özellikle İstanbul,Ankara,Izmir,Adana,Diyarbakır gibi metropoliten yerleşim biçimi olma özelliği kazanan büyük şehirlerde önü alınamaz problemleri beraberinde getirmiştir. Çalışmamızda bu problemlerin çözümü için belediyelerin kullandığı ve kullanılması bizce gerekli olan kamu hizmeti yöntemleri üzerinde durulmuştur. Günümüzde tüm etkileriyle yaşanan hızlı kentsel büyüme süreci, yerel hizmetlere yönelik talepte büyük bir artış ve çeşitlenmeyi beraberinde getirmektedir. Bu gelişmeler, mahalli idarelerde yeni ve dinamik bir yönetim anlayışını getirmekte ve bu çerçevede, insana yönelik, daha yaratıcı, esnek ve rasyonel yönetsel yapılar ve tekniklerin geliştirilmesine olan gereksinimi ortaya çıkarmaktadır. Bu kapsamda,mahalli idarenin geliştirilmesini hedefleyen kurumsal düzenlemelerin önemli bir boyutunu,kentsel hizmetlerin sunulması konusundaki alışagelmiş yaklaşımların yeniden gözden geçirilmesi oluşturmaktadır. Mahalli İdareler, bu yandan hizmet sunumunda etkinlik ve verimliliği artırmak, öte yandan halkın yönetime ve hizmet sunum sürecine katılmasını özendirmek amacıyla, kentsel hizmetleri doğrudan kendileri sağlayacak biçimde sağlayacak biçimde teşkilatlanmak yerine, bu hizmetlerin giderek daha büyük bir bölümünü alternatif hizmet sunma yöntemleri çerçevesinde üretmeye başlamışlardır. Çalışmamızda, bu belediyelerin hizmet yürütme yöntemleri ve politikaları İstanbul Büyük şehir Belediyesi dikkate alınmak suretiyle,teorik ve uygulama yönünde incelenmeye çalışılmıştır. Bu yapılırken, özellikle Türkçe kaynaklardan,çeşitli kuruluşların bu konu hakkında yayınladıklan raporlardan ve çeşitli kaynak eserlerden faydalanılmıştır. Bu çalışmada, mahalli yöneticilere ve mahalli yönetim alanında çalışanlara, beldelerine ve hemşehrilerine hizmet sunarken, izleyebilecekleri farklı yöntemler konusunda bir çerçeve çizmektir. Bu çerçeve,alternatif hizmet sunma konusundaki bir takım ilginç yöntemlerinden farklılaşma eğilimi gösteren seçeneklere dayandırılmıştır. Çalışmada, kentsel hizmet sunumunda farklı yöntemler uygulanmasına yol açan kararların ardından da yatan gerçeklere dikkat çekilmesi amaçlanmıştır. Yine bu çalışmada, bir yandan kamu hizmetlerine olduğu ve yerine getirilmesi yöntemleri; diğer yandan, belediyelerin kamu hizmetleri içindeki yeri ve hizmet sunma yöntemleri üzerinde durulmuştur. Son bölümde de İstanbul Büyük şehir Belediyesi'nin sorunlarının çözümüne ilişkin temel yaklaşımlar ve izlenecek alternatif hizmet yöntemlerine ilişkin değerlendirmeler üzerinde durulmuştur. Belediyelerin yürüttükleri hizmetler çok çeşitli olduğu için kullandıkları hizmet yöntemlerinin de çok farklı olması doğaldır. Belediyeler, hizmetlerin yürütülmesinde kurum dışı hizmet yöntemlerine daha çok önem vermeli ve gönüllü kuruluşlarla işbirliğini geliştirmelidirler. Artık kamu yönetimi, belediye hizmetlerinin halka tek aktörlü işleyen bir yapı değil, gönüllü kuruluşlarmda piyasa kurallarım öne çıkardığı çok aktörlü bir yönetişim biçimine dönüştüğü bir yönetim biçime dönüşmüştür. Bu yapılırken de belediyelerin kamusal sorumlulukları daima göz önünde bulundurulmuştur.
Özet (Çeviri)
m BSTRACT Since 1970, increasing immigration in our county from village to the city has rought fast and distorted urbanization. Especially in metropolises such as Istanbul, nkara, İzmir, Adana and Diyarbakır there emerged many problems as or result of istorted urbanization. This study aimed to emphasize techniques and methods of public ;rvice used by municipalities for the solution of these problems. Today increasing urbanization with its effects courses to increase and iversification in the demand for local services. All of these developments have brought jw and dynamic management understanding in the local administrations and in this spect it made necessary to develop rational, creative and elastic methods and iministrative entities. There fore it is necessary to review traditional approaches on the îlivery of services in cities, which aimed to develop local administrations. Local iministrations try not only to increase effectiveness and productivity in the delivery of srvice but also to accelerate participation of citizens in administrative apparatus and in 1e delivery of service. Thus municipalities have began to focus mostly on alternative ethods of service delivery rather than on organizing for the direct delivery of city irvices. Our study aimed to analyze service delivery methods and policies of unicipalities by taking metropolitan municipality of Istanbul in to consideration in rms of theory and practice. Mostly Turkish resources and reports of different stitutions related to this matter and other resources are used in doing research. The aim of this study is to draw a framework to local administrators and those ho work in the field of local administrations. When providing service this framework spends on options that have diversified tendency in the alternative service methods. It is S£ YfkSÎKÖ?RirİM k&bdui TOKÛMANTASYON ME&KEZİIV aed in this study that real reason behind the use of different methods in the delivery of i city service. This work deals not only with methods in public services and but also with the ice of municipalities in public services and the delivery methods. The basic approaches Metropolitan Municipality of Istanbul on the solution of problems and alternative îthods are analyzed in the last part. It is natural that municipalities have different service methods because of ıplementing different services municipalities should attach more importance to service ethods not by developed institution should be improve cooperation with non - ivernmental organization. Public administration is no longer one dimensional process continued from unicipalities to the public. But, administration transformed into multi dimensional ocess in which non- governmental organization method rules had become more ıportant.