Reconstruction of past precipitation in south-west türki̇ye from varved sediments of köyceği̇z lake
Türkiye'nin güneybatısında bulunan köyceğiz gölünün varv sedimanlarından geçmiş yağış verilerinin oluşturulması
- Tez No: 988410
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ULAŞ AVŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Yüksek çözünürlüklü paleoiklim kayıtları, tarihsel iklim değişiklikleri ve enstrümantal verilerin ötesinde güncel iklim eğilimleri hakkında değerli bilgiler sunar. Çeşitli paleoiklim kayıtları arasında, varv olarak bilinen yıllık tabakalar halinde bulunan gölsel tortulları, yüksek çözünürlükte iklim göstergeleri elde edilmesine ve hassas ölçüde kronolojik kontrol sağlanmasına olanak tanır. Bu çalışma, Türkiye nin sedimanlarından güneybatısında bulunan Köyceğiz Gölündeki varv yüksek çözünürlüklü paleo-yağış verileri çıkarmayı amaçlamaktadır. 124.95 cm uzunluğundaki bir gravite karotiyerinden alınan karotlar, 0.2 mm çözünürlükte ITRAX mikro-XRF karot taraması kullanılarak analiz edilmiştir. Varv sayımı, sediman kayıtlarının toplamda 609 yıla yayıldığını belirlemiştir. Kış-ilkbahar tabakaları ile ilişkili ITRAX verileri, Muğla, Köyceğiz, Dalaman ve Marmaris'teki meteorolojik istasyonlardan alınan yağış ölçümleri ile potansiyel korelasyonlar açısından incelenmiştir. Jeokimyasal değişkenler arasındaki doğal karşılıklı bağımlılıklar nedeniyle, veri seti üzerinde Temel Bileşen Analizi (PCA) uygulanarak beş Temel Bileşen (PC) oluşturulmuştur. Daha sonra, bu bileşenler Çoklu Doğrusal Regresyon (MLR) modelinde kullanılarak yaklaşık 500 yıllık bir yağış rekonstrüksiyonu oluşturulmuştur. Elde edilen bu paleoiklim trendi, Türkiye genelinde farklı yöntemlerle yapılmış üç farklı rekonstrüksiyon ile karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, bu çalışma kapsamında üretilen rekonstrüksiyonun, diğer üç çalışmadan elde edilen rekonstrüksiyonlarla aynı trendi sergilediği gösterilmiştir. Bu çalışmada oluşturulan yağış rekonstrüksiyonunun hem tarihsel kayıtlarla hem de mevcut paleoiklim çalışmalarla tutarlı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
High-resolution paleoclimate records offer valuable insights into historical climate changes and current climate trends that extend beyond the scope of instrumental data. Among various paleoclimate records, annually laminated lacustrine sediments, known as varves, allow for the extraction of finely resolved climate proxies and provide precise chronological control. This study aims to construct a high-resolution past precipitation reconstruction from the varved sediments of Köyceğiz Lake in southwestern Türkiye. A 124.95 cm-long gravity core was analyzed using ITRAX micro-XRF core scanning at a 0.2 mm resolution. Varve counting determined that the sedimentary record spans a total of 609 years. The ITRAX data, corresponding to winter-spring laminae, examined for potential correlations with precipitation measurements from meteorological stations in Muğla, Köyceğiz, Dalaman and Marmaris. Due to the natural interdependencies between geochemical variables, five Principal Components (PC) were created using Principal Component Analysis (PCA) on the dataset. Subsequently, these components were used in a Multiple Linear Regression (MLR) model to create a precipitation reconstruction spanning approximately 500 years. The resulting paleoclimate trend was compared with 3 different reconstructions, created with different methods obtained from different studies, across Türkiye. In conclusion, the reconstruction generated within this study was shown to exhibit the same trend as other reconstructions obtained from the three other studies. It is concluded that the precipitation reconstruction generated in this study is consistent with both historical records and existing paleoclimatic studies.