İnsansız hava araçları ile kızılçam (pinus brutia) türünde yapılan tohum ekim çalışmalarının değerlendirilmesi
Evaluation of seed sowing practices using unmanned aerial vehicles in Turkish red pine (pinus brutia)
  1. Tez No: 988409
  2. Yazar: BARIŞ UMUT GÜMRÜKCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ÖLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma kapsamında, Muğla Orman Bölge Müdürlüğünün farklı işletme birimlerinde yer alan sahalarda Kızılçam (Pinus brutia) tohumlarının“ecoDrone”olarak adlandırılan insansız hava araçları kullanılarak sahaya uygulanmasına yönelik ekim çalışmaları uygulanmıştır. Çalışma alanları; Marmaris Orman İşletme Müdürlüğü bünyesinde bulunan Aksaz ve Hisarönü sahaları, Köyceğiz Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı Yangı ve Sazak sahaları ile Milas Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı Fesleğen sahasından oluşmaktadır. Ekim uygulamaları dönemsel olarak farklı zaman aralıklarında gerçekleştirilmiştir. Fesleğen, Yangı ve Akköprü sahalarındaki çalışmalar Ocak–Mart 2022 döneminde; Hisarönü sahasındaki uygulamalar Ekim–Aralık 2022 döneminde; Aksaz sahasındaki çalışmalar Ocak–Mart 2023 döneminde; Hisarönü ve Aksaz sahalarında Ekim–Aralık 2023 döneminde; Hisarönü sahasında Ocak–Mart 2024 döneminde; Aksaz ve Hisarönü sahalarında Ekim–Aralık 2024 döneminde ve son olarak Hisarönü sahasında Ocak–Mart 2025 döneminde insansız hava araçlarıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada yer alan tüm sahalar geçmişte orman yangını geçirmiş alanlardan oluşmaktadır. Ekim faaliyetleri sonrasında, 298 ve 317 numaralı Tebliğlerde belirtilen esaslara uygun olarak Aralık 2022, Aralık 2023 ve Aralık 2024 tarihlerinde fidan sayımları yapılmıştır. Saha değerlendirmeleri her bir çalışma alanında en az 5 hektarlık bölümü kapsayacak şekilde yürütülmüştür. Yapılan sayımlar sonucunda; Yangı sahasında %67, Fesleğen sahasında %64, Sazak sahasında %77, Hisarönü sahasında %68 ve Aksaz sahasında %64 oranında çimlenme başarı düzeyi elde edildiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this research, sowing operations involving the application of Anatolian Red Pine (Pinus brutia) seeds to the field were carried out using unmanned aerial vehicles known as“ecoDrone”across various sites located within different administrative units of the Muğla Regional Directorate of Forestry. The study areas consist of the Aksaz and Hisarönü sites under the Marmaris Forest Management Directorate, the Yangı and Sazak sites under the Köyceğiz Forest Management Directorate, and the Fesleğen site under the Milas Forest Management Directorate. The sowing operations were conducted during different periods. Activities in the Fesleğen, Yangı, and Akköprü sites were performed between January and March 2022; those in the Hisarönü site between October and December 2022; in the Aksaz site between January and March 2023; in the Hisarönü and Aksaz sites between October and December 2023; in the Hisarönü site between January and March 2024; in the Aksaz and Hisarönü sites between October and December 2024; and finally in the Hisarönü site between January and March 2025 using unmanned aerial vehicles. All areas included in the study are sites previously affected by forest fires. Following the sowing operations, seedling counts were conducted in December 2022, December 2023, and December 2024 in accordance with the procedures outlined in Circulars No. 298 and 317. Field evaluations were carried out over a minimum area of 5 hectares in each study site. Based on the seedling counts, germination success rates were determined to be 67% in the Yangı site, 64% in the Fesleğen site, 77% in the Sazak site, 68% in the Hisarönü site, and 64% in the Aksaz site.