İnsan ve sığır dişi dentininde biyoseramik patların push-out test metodu ile dentine bağlantı dayanımının ve SEM-EDX ve X-Işını difraksiyon metodu ilebiyoaktivitelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the strength of bonding to dentin by push-out test method and bioactivity of bioceramic pastes in human and bovine dentin by SEM-EDX and X-Ray diffraction method
  1. Tez No: 988417
  2. Yazar: ÇİĞDEM YEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYÇE ÜNVERDİ ELDENİZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı insan ve sığır dişi dentininde %2,5 NaOCL, %17 etilendiamintetraasetik asit (EDTA) veya %10 sitrik asit (CA) kullanılarak kalsiyum silikat bazlı endodontik patlar olan MTA Fillapex (Angelus, Londrina, Brezilya), BioRoot RCS (Septodont, Saint Maur des Fosses) ve CeraSeal (Meta Biomed Co., Cheongju, Kore)'in dentine bağlanma gücü üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Yirmi adet tek köklü insan ve sığır dişi seçildi ve her bir kökün orta üçte birlik kısmından üç adet 1 mm disk elde edildi. Her diskin aksiyal yüzeyinde, dentin boyunca 0,8 mm çapında üç delik açıldı. Aynı kökten alınan her dentin diski (n=3) kontrol grubunda olduğu gibi kanal irrigasyonu olan %2,5 NaOCl (n=1) ile irrige edildi veya %2,5 NaOCl'in ardından EDTA (n=1) veya SA (n=1) ile smear tabakası kaldırıldı. Solüsyonların dentin üzerinde kalıntı oluşturmaması için tüm dentin diskleri distile su ile 1 dakika yıkandı. Bundan sonra delikler kurutma kağıdı ile kurutuldu ve test edilen üç kök kanal patından biri ile dolduruldu (n=15). Doldurulan dentin diskleri, push-out deneyinden önce 30 gün boyunca 37 °C'de %100 nemde inkübe edildi Elde edilen veriler Kolmogorov-Smirnov testi, üç yönlü ANOVA ve tek yönlü ANOVA testleri kullanılarak analiz edildi. Önem düzeyi α'a eşittir %5'e göre ayarlandı ve ayrıca verilere Bonferroni düzeltmesi yapıldı. Test edilen patların biyoaktivitesi beş adet insan ve beş adet sığır dişinde, taramalı elektron mikroskobu/enerji dağılımlı X-ışını (SEM/EDS) ve X-ışını kırınımı (XRD) kullanılarak incelendi. İnsan ve sığır dentininin kullanımı, kök kanal patlarının yer değiştirme direncini (P = 0.044) önemli ölçüde etkiledi. Diğer yandan irrigasyon solüsyonlarını tipi, push-out bağlanma dayanımı üzerinde önemli bir etkiye sahip değildi (P = 0.349). BioRoot RCS, MTA Fillapex ve CeraSeal ile karşılaştırıldığında yerinden çıkmaya karşı daha iyi bağlanma dayanımı değerleri gösterdi (P = 0.001). MTA Fillapex, en düşük push-out bağlanma dayanım değerleri gösterdi (P = 0,001). Bu in vitro çalışmanın limitasyonları dâhilinde, farklı şelasyon ajanlarının kullanımının endodontik patların push-out bağlanma gücünü etkilemediği sonucuna varılabilir. Biyoseramik esaslı kök kanal patları genellikle daha düşük bağlanma dayanımı değerlerine sahipti. BioRoot RCS, MTA Fillapex ve CeraSeal'den daha fazla bağlanma gücüne sahiptir ve klinik kullanım için tercih edilmelidir.
Özet (Çeviri)
To evaluate the effect of 2.5% NaOCl,17% ethylenediaminetetraacetic acid (EDTA) or 10% citric acid (CA) on the push-out bond strength of bioceramic endodontic sealers MTA Fillapex (Angelus, Londrina, Brazil), BioRoot RCS (Septodont, Saint Maur des Fosses) and CeraSeal (Meta Biomed Co., Cheongju, Kore) to human and bovine root dentine. Twenty human and bovine single rooted teeth were selected and three 1-mm discs were obtained from the middle third of each root. On the axial surface of each disc, three 0.8-mm-diameter holes were drilled through the dentine. All dentine discs from the same root first washed with 2.5% NaOCl (n=3) and one kept as control whereas other two either washed with 17% EDTA (n=1) or 10%CA (n=1) followed by 2.5% NaOCl. All dentine discs were washed with distilled water for 1 minute to remove residual effect of the solutions. After that, the holes were dried with paper points and filled with one of the three test sealers (n=15). The filled dental slices were incubated at 100% humidity at 37 °C for 30 days before the push-out assay. The slices obtained were subjected to micro-push-out bond strength test with the loading speed was 1 mm/minute using a universal testing machine. The data were analysed using the Kolmogorov-Smirnov test, three-way ANOVA and one-way ANOVA. The level for significance was set at α equals to 5% and data were further subjected to a Bonferroni correction. Bioactivity of the test sealers were investigated with five human and five bovine teeth using scanning electron microscopy/energy-dispersive X-ray (SEM/EDS) and X-ray diffraction (XRD). Human and bovine dentine usage significantly influence the displacement resistance (P = 0.044) of sealers to root dentine. On the other hand, the type of the endodontic irrigants have no significant effect on the the push-out bond strength (P = 0.349). BioRoot RCS was associated with greater resistance to dislodgment compared with MTA Fillapex and CeraSeal (P = 0.001). MTA Fillapex resulted in the lowest push-out bond strength (P = 0.001). Within the limitations of this in vitro study it can be concluded that the use of different chelating agents did not influence the push-out bond strength of endodontic sealers. Bioceramic sealers had generally lower push-out bond strength values. BioRoot RCS had greater bond strength than MTA Fillapex and CeraSeal and could be more favorable for clical usage.