Aktif karbonlu süperkapasitör üretimi ve karakterizasyonu
Supercapacitor fabrication and characterization with active carbon
  1. Tez No: 988433
  2. Yazar: ŞEYMA HANDAN AKKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA MEYDANERİ TEZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Enerji, Bilim ve Teknoloji, Metallurgical Engineering, Energy, Science and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Ni köpük üzerine Platin (Pt) ve aktif karbon (AC) katkılı kobalt hidroksit (Pt-AC@Co(OH)2) LDH süperkapasitör elektrotların kolay kimyasal metot ile üretilmesi ve üç elektrotlu galvanostat/potansiyostat cihazı ile elektrokimyasal özellikleri, yapısal, yüzeysel, gözeneklilik ve elementel analizleri araştırılmıştır. Ayrıca bakır folyo üzerine anot ve katot (Pt-AC@Co(OH)2 ve AC) elektrotların ince tabaka halinde sürülüp kurutularak, iki elektrot arasına PVA:KOH elektroliti emdirilmiş whatman kâğıdı seperatör olarak konulup sıkıca kapatılarak tasarlanan asimetrik süperkapasitör yapının iki elektrotlu hücre ile elektrokimyasal karakterizasyonu elde edilmiştir. 1 A/g akım yoğunluğunda Co(OH)2, AC@Co(OH)2 ve Pt:AC@Co(OH)2 numuneleri için özgül kapasitans değerleri sırasıyla 1166 F/g, 1751 F/g ve 1914 F/g olarak hesaplanmıştır. AC@Co(OH)2 ve Pt:AC@Co(OH)2 numuneleri için sabit 30 mV/s tarama hızında sırası ile 7400 ve 10000 CV döngüsü testine tabi tutulmuştur ve AC@Co(OH)2 ve Pt:AC@Co(OH)2 numuneleri için sırası ile kapasitans tutma oranları %98,97 ve %102,24 olarak belirlenmiştir. Pt:AC@Co(OH)2 //AC ASC cihazı, hem EDLC hem de psöde kapasitif etkinin birlikteğini göstermektedir. 1,42 V'luk şarj ve deşarj aralığında sırasıyla 1, 2, 3,4,5 ve 10 A/g akım yoğunluklarında sırası ile 376 F/g, 288,7 F/g, 264 F/g, 197,18 F/g, 91,5 F/g ve 87,3 F/g spesifik kapasitanslar ve 105 Wh/kg maksimum enerji yoğunluğu ve 710 W/kg maksimum güç yoğunluğu elde edilmiştir. 30 mV/s tarama hızında 10.000 şarj/deşarj döngüsünden sonra %106,8 kapasitans tutma oranına sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this study, LDH supercapacitor electrodes containing platinum (Pt) and activated carbon (AC) doped cobalt hydroxide (Pt-AC@Co(OH)2) on Ni foam were produced using a simple chemical method and electrochemical properties using a three-electrode galvanostat/potentiostat device, structural, surface, porosity, and elemental analyses have been investigated. Additionally, the anode and cathode electrodes (Pt-AC@Co(OH)2 and AC) are coated onto copper foil in a thin layer and dried, the electrochemical characterization of the two-electrode cell was obtained for the asymmetrical supercapacitor structure designed by placing PVA:KOH electrolyte-impregnated Whatman paper as a separator between the two electrodes and sealing it tightly. The specific capacitance values for the Co(OH)₂, AC@Co(OH)₂, and Pt:AC@Co(OH)₂ samples at a current density of 1 A/g were calculated as 1166 F/g, 1751 F/g, and 1914 F/g, respectively. AC@Co(OH)2 and Pt:AC@Co(OH)2 samples for a constant scan rate of 30 mV/s were subjected to 7400 and 10000 CV cycles, respectively, and the capacitance retention ratios for the AC@Co(OH)2 and Pt:AC@Co(OH)2 samples were determined to be 98,97% and 102,24%, respectively. Pt:AC@Co(OH)2 //AC ASC device demonstrates both EDLC and pseudo-capacitive effects. Within a charge and discharge range of 0V-1,42 V, the specific capacitances for Pt:AC@Co(OH)2 //AC ASC device are 376 F/g, 288,7 F/g, 264 F/g, 197,18 F/g, 91,5 F/g, and 87,3 F/g specific capacitances, a maximum energy density of 105 Wh/kg, and a maximum power density of 710 W/kg were obtained. It has a capacitance retention rate of 106,8% after 10.000 charge/discharge cycles at a scan rate of 30 mV/s.