Toz metalurjisi yöntemi ile üretilen cunisi alaşiminin mikroyapi ve mekanik özellikleri üzerine alaşim elementlerinin etkisinin araştirilmasi
Investigation of the effect of alloy elements on the microstructure and mechanical properties of cunisi alloy produced by powder metallurgy method
  1. Tez No: 988450
  2. Yazar: TAREK MOUSA K. TABONAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKKAŞ, DOÇ. DR. MUSA KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda endüstride önemli bir üretim yöntemi olarak öne çıkan toz metalurjisi, CuNiSi bazlı alaşımların üretilmesinde de yaygın şekilde kullanılmaktadır. Bu yöntem, alaşımın kimyasal bileşenlerinin hassas bir biçimde kontrol edilmesine imkan tanıyarak, geleneksel döküm ve talaşlı imalat gibi yöntemlere kıyasla çeşitli avantajlar sağlamaktadır. Toz metalurjisi ile elde edilen CuNiSi kompozitler, özellikle mekanik dayanım, aşınma direnci ve korozyon performansı açısından iyileştirilmiş özellikler göstermektedir. Bu çalışmada, toz metalurjisi yöntemi ile CuNiSi temel alaşımı kullanılarak farklı oranlarda (% 0,5; 1 ve 2) Ti, Co, Mo ve Mn takviyesi yapılmış kompozit numuneler hazırlanmıştır. Üretim sürecinde, tozlar mekanik alaşımlama cihazında 1 saat boyunca homojen şekilde karıştırılmış ve ardından 600 MPa basınç altında soğuk presleme işlemi uygulanmıştır. Preslenen parçalar, argon atmosferinde ve kontrollü ısıl işlem fırınında 900℃ sıcaklıkta 4 saat süreyle sinterlenmiştir. Hazırlanan numunelerin mikroyapısı taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelenmiştir. Mikrosertlik testleri ile ise numunelerin sertlik değerleri ölçülmüştür. SEM sonuçları, Cu, Ni, Si, Ti, Co, Mo ve Mn partiküllerinin matris içinde homojen dağıldığını ve bu dağılımın karıştırma ile sinterleme sürecinden kaynaklandığını göstermektedir. Mikrosertlik ölçümleri, alaşım elementlerinin miktarının artmasıyla birlikte numunelerin sertlik değerlerinde belirgin bir yükselme olduğunu göstermektedir. Deneysel sonuçlar, özellikle % 2 Ti ve % 2 V eklenmiş numunelerin en yüksek sertlik değerini sergilediğini ortaya koymuştur. Bu bulgular, toz metalurjisi ile üretilen CuNiSi alaşımlarının mikroyapısal ve mekanik özelliklerinin kontrol edilebilir şekilde iyileştirilebileceğini ve endüstriyel uygulamalarda potansiyel taşıdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, powder metallurgy, which has emerged as a significant production method in industry, is widely used in the production of CuNiSi-based alloys. This method allows for precise control of the alloy's chemical composition, offering several advantages over traditional methods such as casting and machining. CuNiSi composites obtained through powder metallurgy exhibit improved properties, particularly in terms of mechanical strength, wear resistance, and corrosion performance. In this study, composite samples were prepared using the CuNiSi base alloy using powder metallurgy, supplemented with Ti, Co, Mo, and Mn at different ratios (0.5; 1 and 2%). During the production process, the powders were homogeneously mixed in a mechanical alloying device for 1 hour and then cold-pressed under 600 MPa. The pressed parts were sintered in an argon atmosphere and a controlled heat treatment furnace at 900°C for 4 hours. The microstructure of the prepared samples was examined by scanning electron microscopy (SEM). The hardness values of the samples were measured using microhardness tests. SEM results indicate that Cu, Ni, Si, Ti, Co, Mo, and Mn particles are homogeneously distributed within the matrix, and this distribution is due to the mixing and sintering process. Microhardness measurements indicate a significant increase in the hardness values of the samples with increasing alloying element content. Experimental results revealed that the samples containing 2% Ti and 2% V exhibited the highest hardness values, particularly those containing 2% Ti and 2% V. These findings demonstrate that the microstructural and mechanical properties of CuNiSi alloys produced by powder metallurgy can be controlled and have potential for industrial applications.