Toz metalurjisi yöntemi ile üretilen Cu-C-Al2SiO5 kompozitinin abrasiv aşınma dayanımının araştırılması
The investigation of abrasive wear of Cu-C-Al2SiO5 composite producted by powder metallurgy process
  1. Tez No: 150129
  2. Yazar: ÇETİN ÖZAY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET HASÇALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TOZ METALÜRJİSİ YÖNTEMİ İLE ÜRETİLEN Cu-C-Al2Si05 KOMPOZİTİNİN ABRASİV AŞINMA DAYANIMININ ARAŞTIRILMASI Çetin ÖZAY Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Eğitimi Anabilim Dalı 2004, Sayfa : 73 Bu çalışmada Cu tozuna hacimce %5, %10, %15 oranında C ve Al2Si05 katılarak toz ıetalurjisi yöntemi ile üretilmiş olan Cu-C-Al2Si05 kompozitinin abrasiv aşınma davranışı üzerinde arbon ve alüminyum silikat takviye partiküllerinin etkisi araştırılmıştır. Deneysel çalışmalarda,numunelerin mikroyapıları optik mikroskop, Taramalı elektron ıikroskobu SEM (Scanning Elektron Microscopy), EDS (Energy Dispersive Spectrograf) noktasal nalız ve X - Işınları difraksiyonu (X - Ray Difraction) ile incelenmiş ve mikro sertlikleri lçülmüştür. Numunelerin aşınma dirençleri farklı yüklerde ( ION, 20N, 3 ON ) özel olarak imal dilmiş olan pin-on-disk aşınma test cihazında tespit edilmiştir. Yapılan testler sonucunda, bakır ratrisine katılan takviye partiküllerinin hacim oranının artmasıyla aşınma oranının arttığı ve en iyi sınma direncini hacimce %5 C ve Al2Si05 katkılı numunenin gösterdiği saptanmıştır. Çalışma yedi bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde konuya giriş yapılarak ilgili literatür ve alışmanın amacı verilmiştir. İkinci bölümde toz metalürjisi yöntemi tanımlanmıştır. Üçüncü bölümde sınma mekanizması, çeşitli aşınma tipleri ve aşınmayı etkileyen faktörler sunulmuştur. Dördüncü ölümde, kompozit malzemeler ve özellikleri verilmiştir. Beşinci bölümde, malzeme ve metot mımlanmıştır. Altıncı bölümde, sonuçlar tartışılmış ve son bölümde de genel sonuçlar ve öneriler ımulmuştur. Anahatar Kelimeler : Toz metalürjisi, silikat, abrasiv aşınma VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE INVESTIGATION OF ABRASIVE WEAR OF Cu-C-Al2SiOs COMPOSITE PRODUCTED BY POWDER METALLURGY PROCESS Çetin ÖZAY Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mechanical Education 2004, Page: 73 In this study, the effect of C and aluminium silicate (Al2Si05 ) on abrasive wear of Cu-C - \l2Si05 composite produced by powder metallurgy, contemning 5, 10, 15 vol % C and Al2Si05 in Cu natrix was investigated. In the experiments, microstructures of the samples were examined by optical and scanning îlectron microcopy ( SEM ), Energy Dispersive Spectrograph ( EDS ), X- Ray diffraction analysis were carried out and microhardnesses were measured. Wear resistances of samples were determined jsing different loads ( ION, 20N, 3 ON ) by pin on disc wear test machine developed for this sxperiment. As a result of experiments, it has been found that with the increasing content of.einforcing elements, wear rate increased and the 5 vol. % C and Al2Si05 reinforced sample showed he highest wear resistance in the experiment conditions. The study consist of six chapters. In the first chapter of study, indroduction, literature related :o the subject and purpose of study were given. In the second chapter powder metallurg process was iecribed. In the third chapter the mechanism of the wear, various wear types and factors affecting the vear were presented. In the fourth chapter, composite materials and its properties were given. In the ifth chapter material and method were decribed. In the sixth chapter the results were discussed and in he final chapter, conclusion and recommendations have been presented. Keywords : Powder Metallurgy, Silicate, Abrasive Wear VIII