Fotoğraf-resim ilişkisi içinde kimlik arayışı
Research of identity in between art of photography and art of painting
- Tez No: 98846
- Danışmanlar: PROF. AHMET ÖNER GEZGİN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Resim sanatının fotoğrafla ilişkisi, gerçekte fotoğraf makinasının temeli sayılan Camera Obscura ile başlar. Ressamlar, gerçek görüntü lerin en doğru çizimini yapabilmek için bir araca ihtiyaç duydu ve Camera Obscura doğdu. Fotoğrafın kimyasal olarak kaydedilmesinden sonra resim kendi iç sorgulamasını yaşadı ve farklı bir kimlik kazanmaya başladı. Bir süre resimde empresyonizm doğdu ve ışığı izledi. Empresyonizmin softfokus, pastel sonuçlarından etkilenen fotoğrafta piktorializm doğdu. 1900'ların başında modernizmle birlikte bir sürü akım doğdu. Bunlardan Kübizm ve özellikle Fütürizm ve Dada fotoğraftan etkile nen akımlar oldu. Fütürizm, fotoğrafın hareket etkisinden yola çıkarken, Dada fotoğraflardan yaptığı kolajlarla fotomontajı ortaya çıkardı. Yüzyılın ortalarında ise pop-art fotoğrafla resmi somut bir biçimde içice geçirdi. Artık medya karışmaya başlamıştı. Daha sonra yine fotoğraftan hareketle Fotorealizm doğdu ve onların yaptıkları resimler fotoğraflardan zor ayırt edilir hale geldi. Kavramsal sanatın disiplinlerarası sınırları yok eden tavrıyla beraber çevresel sanat ve enstelasyon türleri doğdu. Fotoğraf ta bun dan nasibini aldı ve enstelasyonlarda yerini almaya başladığı gibi fotoğraftan heykeller de yapıldı. Bu karışım içinde Postmodernizm doğdu. Böylece eski ile yeni içice girdi. Fotoğrafta da etkilerini gösteren Postmodernizm, bilgisayar gibi, teknolojinin sağladığı yeni olanaklarla beraber dijital ortamda hazırlanmış çalışmaları karşımıza çıkardı. Artık fotoğrafın kimyasal süreci de resmin yağlıboya resim süreci de sonuna yaklaşmış gibi görünüyor. Belki de yakın gelecekte Pop-art'ın 1950'lerde yaptığına benzer yaklaşımları sanal ortamda izlemeye başlayacağız. tC YÛKSBflÖĞ8EÎİ& i&îttJU»SUMMARY Relationship of art of painting with photography, indeed, Initiated win teh invention of Camera Obscura which is the fundamental of the Camera. Painters needed a tool In order to have the most realistic drawings and the Camera Obscura has been Invented. After a photograph was chemically developed painting has expe rienced its self-Interrogation and started to gain a new identity. After a while Impressionism was born and has followed the light. Influenced by the softfocus and pastel results of Impressionism, pictorializm emerged in photography. In the beginning 1900's, various waves has emerged with modernism. Such waves were Cubism and particularly Futurizm and Dadaism were the waves influenced by photography. While Futurizm derives from the action impact of photography, Dada discovered photomontage by making collages from photographs. In the mid century, pop-art concretely coincided photography and painting. Media as starting to confuse, howerer Photorealizm was born with the impact of photography again and the paintings done were hardly distingwished from photographs. Environmental installation species were born by the attitude of Conceptual art that terminates the borders between the disciplines. The photography not only started to take its share from such Installations btu also scultures were made of photo graphs. Postmodernism was born in such mix and therefore, the old and the new cancided. Postmodernism, who also shows its effects in photography, showed us werkings prepared digitally provided by the new technological oppertunities such as computers. Now, it seems like toward the end both in chemical procedure of photography and in oil painting. It is probable to watch approaches like the ones in Popart of 1950's in cyber space in the near future. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY Relationship of art of painting with photography, indeed, Initiated win teh invention of Camera Obscura which is the fundamental of the Camera. Painters needed a tool In order to have the most realistic drawings and the Camera Obscura has been Invented. After a photograph was chemically developed painting has expe rienced its self-Interrogation and started to gain a new identity. After a while Impressionism was born and has followed the light. Influenced by the softfocus and pastel results of Impressionism, pictorializm emerged in photography. In the beginning 1900's, various waves has emerged with modernism. Such waves were Cubism and particularly Futurizm and Dadaism were the waves influenced by photography. While Futurizm derives from the action impact of photography, Dada discovered photomontage by making collages from photographs. In the mid century, pop-art concretely coincided photography and painting. Media as starting to confuse, howerer Photorealizm was born with the impact of photography again and the paintings done were hardly distingwished from photographs. Environmental installation species were born by the attitude of Conceptual art that terminates the borders between the disciplines. The photography not only started to take its share from such Installations btu also scultures were made of photo graphs. Postmodernism was born in such mix and therefore, the old and the new cancided. Postmodernism, who also shows its effects in photography, showed us werkings prepared digitally provided by the new technological oppertunities such as computers. Now, it seems like toward the end both in chemical procedure of photography and in oil painting. It is probable to watch approaches like the ones in Popart of 1950's in cyber space in the near future. IV