Elektif sezaryen cerrahisinde spinal anestezi ile genel anestezinin ameliyat ve anestezi sürelerinin karşılaştırılması
Comparison of operative and anesthesia durations of spinal anesthesia and general anesthesia in elective cesarean section surgery
- Tez No: 988506
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN BÜYÜKFIRAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Sezaryen cerrahisinde anestezi yönetimi, maternal hemodinamiği, perioperatif komplikasyonları, yenidoğan sonuçlarını ve ameliyathane verimliliğini doğrudan etkiler. Bu çalışmanın primer amacı, elektif sezaryen cerrahilerinde uygulanan spinal ve genel anestezi yöntemlerinin ameliyat ve anestezi süreçlerine yansıyan temel zaman parametreleri üzerindeki etkilerini karşılaştırmaktır. Sekonder hedefler kapsamında ise; iki yöntemin maternal perioperatif komplikasyon profilleri ve yenidoğan APGAR skorları üzerindeki farklılıklarının incelenmesi, ayrıca anestezist ve cerrah deneyim düzeylerinin bu süreler ve klinik çıktılar üzerindeki rolünün değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Ocak 2024–Ocak 2025 tarihleri arasında Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde elektif sezaryen planlanan ASA (I-II) risk grubundaki gebeleri kapsayan prospektif gözlemsel bir araştırma olarak tasarlanmıştır. Ameliyathaneye girişten çıkışa kadar olan süreç, önceden tanımlanmış zaman noktalarına (hazırlık, indüksiyon, blok uygulama, cerrahi başlangıç-bitiş, derlenme ve çıkış süreleri) göre bağımsız bir gözlemci tarafından kaydedilmiştir. Ek olarak maternal demografik özellikler, obstetrik veriler, perioperatif komplikasyonlar ve yenidoğan APGAR skorları değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya toplam 412 hasta dahil edilmiş olup, 319 hastaya spinal anestezi, 93 hastaya ise genel anestezi uygulandı. Komorbiditesi olan hastalarda genel anestezi daha çok tercih edilmesine rağmen, demografik ve obstetrik özellikler açısından gruplar arasında fark yoktu (p > 0,05). Spinal anestezi grubunda, anestezi hazırlık süresi (4,31 ± 1,57 vs. 3,01 ± 3,03 dk; p < 0,001) ve Anestezi İndüksiyonu/Spinal Anestezi Uygulama Süresi (2,12 ± 1,72 vs. 1,48 ± 0,99 kv; p = 0,001) anlamlı olarak daha uzun bulundu. Ancak, spinal anestezi grubunda Derlenme ve Ameliyathaneden Çıkış Süresi anlamlı olarak daha kısaydı (5,50 ± 3,60 vs. 7,72 ix ± 4,25 dk; p < 0,001). Toplam anestezi süresi ve toplam ameliyathane süreleri açısından gruplar arasında fark bulunmadı (p > 0,05). Perioperatif komplikasyonlar spinal anestezi grubunda belirgin olarak daha yüksekti (37,3% vs. 4,3%; p < 0,001), en sık görülen komplikasyonlar hipotansiyon, yüksek spinal blok ve bulantı-kusma idi. Spinal anestezi grubunda yenidoğan 1. dakika APGAR skorları anlamlı olarak daha yüksekti (p = 0,003), ancak 5. dakika APGAR skorları arasında fark yoktu (p > 0,05). Anestezist ve cerrahın deneyimi, özellikle spinal anestezi vakalarında belirli zaman parametreleriyle anlamlı korelasyonlar gösterdi. Sonuç: Elektif sezaryen cerrahisinde spinal anestezide genel anesteziye göre hazırlık ve blok/indüksiyon süreleri daha uzun olmasına rağmen, derlenme ve ameliyathaneden çıkış süreleri daha kısa bulunmuştur. Anestezist deneyimi ve ölçülen süreler arasında farklı korelasyonlar olmakla beraber; toplam ameliyathane kullanımı ve toplam anestezi süreleri arasında iki grup arasında fark bulunmamaktadır. Genel anestezi komorbiditesi olan hastalarda daha çok tercih edilirken, spinal anestezi erken yenidoğan iyilik hali açısından güçlü bir seçenektir
Özet (Çeviri)
Objective: Anesthesia management in cesarean section surgery directly affects maternal hemodynamics, perioperative complications, neonatal outcomes, and operating room efficiency. The primary objective of this study is to compare the effects of spinal and general anesthesia methods used in elective cesarean section surgeries on the basic time parameters reflected in the surgical and anesthesia processes. Secondary objectives include examining the differences between the two methods in terms of maternal perioperative complication profiles and neonatal APGAR scores, as well as evaluating the role of anesthesiologist and surgeon experience levels on these times and clinical outcomes. Materials and Methods: This study was designed as a prospective observational study involving pregnant women in the ASA (I-II) risk group scheduled for elective cesarean section at Harran University Research and Application Hospital between January 2024 and January 2025. The process from admission to the operating room to discharge was recorded by an independent observer according to predefined time points (preparation, induction, block application, surgical start-end, recovery, and discharge times). Additionally, maternal demographic characteristics, obstetric data, perioperative complications, and neonatal APGAR scores were evaluated. Findings: A total of 412 patients were included in the study; spinal anesthesia was administered to 319 patients and general anesthesia to 93 patients. Although general anesthesia was preferred more often in patients with comorbidities, there was no difference between the groups in terms of demographic and obstetric characteristics (p > 0.05). In the spinal anesthesia group, the anesthesia preparation time (4.31 ± 1.57 vs. 3.01 ± 3.03 min; p < 0.001) and the Anesthesia Induction/Spinal Anesthesia Administration Time (2.12 ± 1.72 vs. 1.48 ± 0.99 min; p = 0.001) were significantly longer. However, the recovery and discharge time from the operating room was significantly shorter in the spinal anesthesia group (5.50 ± 3.60 vs. 7.72 ± xi 4.25 min; p < 0.001). There was no difference between the groups in terms of total anesthesia time and total operating room time (p > 0.05). Perioperative complications were significantly higher in the spinal anesthesia group (37.3% vs. 4.3%; p < 0.001), with the most common complications being hypotension, high spinal block, and nausea-vomiting. First-minute APGAR scores were significantly higher in the spinal anesthesia group (p = 0.003), but there was no difference in 5-minute APGAR scores (p > 0.05). The experience of the anesthesiologist and surgeon showed significant correlations with specific time parameters, particularly in spinal anesthesia cases. Conclusion: In elective cesarean section surgery, although preparation and block/induction times are longer with spinal anesthesia compared to general anesthesia, recovery and discharge times from the operating room are shorter. Although there are different correlations between anesthesiologist experience and measured times, there is no difference between the two groups in terms of total operating room usage and total anesthesia times. General anesthesia is preferred more often in patients with comorbidities, while spinal anesthesia is a strong option in terms of early neonatal well-being.