Psoriatik artrit hastalarında klinik alt gruplarında tedavi seçimlerimiz
Treatment preferences among clinical subgroups in patients with psoriatic arthritis
- Tez No: 988536
- Danışmanlar: PROF. DR. TİMUÇİN KAŞİFOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Psoriatik artrit genellikle psoriazisli hastalarda ortaya çıkan kas-iskelet sistemi inflamasyonu ile karakterize heterojen kronik inflamatuar immun aracılı hastalıktır. Hastalık tam olarak değerlendirilerek alt tipi de belirlendikten sonra ilgili hastalık tutulum yerlerine göre etkili tedavi planlanmalıdır. Çalışmamızda, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Romatoloji kliniğinde takip edilen PsA tanılı 200 hastanın beş farklı alt grup için hasta dağılımını belirleyerek PsA alt gruplarında başlangıç (1. vizit) ve bir yıllık takipteki her vizitteki (2. 3. ve 4. vizitteki) tedavilerin birbirleriyle karşılaştırmasını amaçladık. Ayrıca tedavi seçimlerimizle GRAPPA tedavi önerilerine uygun hareket edip etmediğimizi, sigara kullanımının, cinsiyetin, vücut kitle indeksinin, PsA alt gruplarının tedavi seçimlerimize etkisini inceledik. Çalışmamıza asimetrik oligoartrit tutulumlu 47 (%68) kadın, 22 (%32) erkek, simetrik poliartrit tutulumlu 25 (%62) kadın, 15 (%38) erkek, DIF tutulumlu 32 (%62) kadın, 20 (%38) erkek, aksiyal tutulumlu 12 (%36) kadın, 21 (%64) erkek, artritis mutilans tutulumlu 3 (%50) kadın, 3 (%50) erkek hastayı dahil ettik. Çalışmamızda GRAPPA ve EULAR önerilerine büyük oranda uyularak, tutulum alanlarına yönelik standart 'basamak yükseltme' yaklaşımını uyguladığımızı ve ilk basamak olarak çoğunlukla metotreksat olmak üzere csDMARD'ların tercih edildiği ve gerekli olduğunda biyolojik veya hedefe yönelik sentetik DMARD'lara geçildiği veya eklendiği görüldü. Çalışmamızda sigara içmeyen hastalarda, özellikle hedefe yönelik biyolojik ajanlara daha erken geçildiği saptandı. Hastaların çoğunluğu kadın olduğundan tedavi seçimlerimiz arasındaki fark net sonuçları yansıtmamakla birlikte, ağrı kontrolünün PsA'lı kadınların tedavisinde öne çıktığı görüldü. Artritis mutilans alt grupunda VKİ'nin daha yüksek olması, bu alt tipin ve obezitenin daha şiddetli bir hastalık seyriyle ilişkili olarak tedaviye yanıtı azalttığını gösterdi.
Özet (Çeviri)
Psoriatic arthritis (PsA) is a heterogeneous, chronic, immune-mediated inflammatory disease characterized by musculoskeletal inflammation, typically occurring in patients with psoriasis. In this study, we aimed to determine the distribution of patients among five clinical subgroups of PsA and to compare the treatments used at baseline and at each subsequent follow-up visit over a one-year period. The study included 200 patients diagnosed with PsA and followed in the Rheumatology Clinic of Eskishehir Osmangazi University Faculty of Medicine. Additionally, we assessed whether our treatment preferences were consistent with GRAPPA (Group for Research and Assessment of Psoriasis and Psoriatic Arthritis) recommendations, and we evaluated the effects of smoking status, gender, body mass index (BMI), and PsA subtypes on treatment decisions. Our study included 47 (68%) female and 22 (32%) male patients with asymmetric oligoarthritis; 25 (62%) female and 15 (38%) male patients with symmetric polyarthritis; 32 (62%) female and 20 (38%) male patients with distal interphalangeal (DIP) involvement; 12 (36%) female and 21 (64%) male patients with axial involvement; and 3 (50%) female and 3 (50%) male patients with arthritis mutilans. We observed that treatment approaches largely adhered to GRAPPA and EULAR recommendations, applying a stepwise escalation strategy targeting the involved domains. Conventional synthetic DMARDs, predominantly methotrexate, were used as first-line therapy, with escalation to biologic or targeted synthetic DMARDs when necessary. Non-smoking patients were found to transition to targeted biologic agents earlier. Although sex-based differences were not statistically conclusive due to the predominance of female patients, pain control appeared to be prioritized in the management of female PsA patients. A higher BMI was observed in the arthritis mutilans subgroup, suggesting that obesity and this severe phenotype are associated with reduced treatment response and more aggressive disease course.