Derin üretken modellerle veri temsilleri ve uygulamaları
Data representation with deep generative models and its applications
  1. Tez No: 988535
  2. Yazar: TAYFUN ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNVER ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, temsil öğrenimini merkeze alarak, düşük boyutlu uzaylarda etkin temsillerin öğrenilmesini ve hacim koruyan dönüşümler ile bu temsillerin geometrik ve dağılımsal özelliklerinin korunmasını ele almaktadır. Bu kapsamda, veri yapısını koruyan sade ve etkili bir mimari olarak Düzgün Otokodlayıcı (UAE) adlı yeni bir üretken model önerilmektedir. Önerilen model; Moon, Spiral, Swiss Roll, Digits, MNIST, CIFAR-10 ve CelebA gibi çeşitli veri kümeleri üzerinde kapsamlı bir şekilde değerlendirilmiştir. UAE'nin performansı, alanın temel yöntemleri arasında yer alan Varyasyonel Otokodlayıcılar (VAE) ve Akış Eşleştirme (FM) modelleri ile sistematik olarak karşılaştırılmıştır. Ayrıca, UAE'nin gizli uzaydaki temsilleri, dağılımların daha uyumlu hâle getirilmesi amacıyla FM yöntemiyle güçlendirilmiş ve böylece modelin veri üretim kalitesi artırılmıştır. Deneysel sonuçlar, UAE modelinin veri yapısını koruyarak gizli uzayda etkili biçimde düzgün dağılıma yakınsadığını göstermektedir. Alt görev kapsamında gerçekleştirilen sınıflandırma denemelerinde, model Digits ve MNIST veri kümelerinde %93 doğruluk elde ederek, düşük boyutlu gizli temsillerinin güçlü ayrıştırıcı kapasitesini ortaya koymuştur. Üretken modellerin temsil kapasitesini genişletmeyi amaçlayan bir diğer araştırma ekseni olarak, gözlenen verinin farklı varyasyonlarını üretebilecek yapıların tasarımında hacim koruyan dönüşümlerin rolü ayrıntılı biçimde ele alınmıştır. Bu kapsamda, Householder tabanlı bir mimari önerilmiş ve ek olarak NICE modeli kullanılarak hacim korumaya yönelik deneysel çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak bu çalışma, temsil öğrenimi, akış tabanlı modelleme ve hacim koruyan dönüşümler ile derin üretken modeller arasında bütünleşik bir çerçeve ortaya koymakta olup derin üretken modellerin hem kuramsal hem de uygulamalı yönlerine anlamlı katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on representation learning by addressing the learning of effective representations in low-dimensional spaces and the preservation of their geometric and distributional properties through volume-preserving transformations. In this context, a new generative model, called the Uniform Autoencoder (UAE), is proposed as a simple and effective architecture that preserves the data structure. The proposed model is extensively evaluated on a variety of datasets, including Moon, Spiral, Swiss Roll, Digits, MNIST, CIFAR-10, and CelebA. The performance of UAE is systematically compared with two fundamental classes of generative models: Variational Autoencoders (VAE) and Flow Matching (FM). Furthermore, the latent-space representations of UAE are enhanced using FM to improve distributional alignment in the latent space, thereby increasing the model's data generation quality. Experimental results demonstrate that the UAE model effectively approximates a uniform distribution in the latent space while preserving the structure of the data. In downstream classification tasks, the model achieves 93% accuracy on both the Digits and MNIST datasets, revealing the strong discriminative capacity of its low-dimensional latent representations. As another research direction aimed at expanding the representational capacity of generative models, the role of volume-preserving transformations in the design of structures capable of generating diverse variations of the observed data is examined in detail. In this context, a Householder-based architecture is proposed, and additional experiments are conducted using NICE model to further examine volume-preserving behavior. In conclusion, this study presents an integrated framework that bridges representation learning, flow-based modeling, and volume-preserving transformations with deep generative models, thereby offering meaningful contributions to both the theoretical and practical aspects of deep generative models.