Osmanlı İmparatorluğu'nda ilk demiryolu: İzmir-Aydın-Kasaba (Turgutlu) (1856-1897)
The first railway in Ottoman Empire is the İzmir-Aydın-Kasaba (Turgutlu) (1856-1897)
  1. Tez No: 98854
  2. Yazar: GÜLÇİN UZUNTEPE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CAHİT BİLİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU, OSMANLI İMPARATORLUĞU'ND A İLK DEMİRYOLU: İZMİR-AYDIN-KASABA (TURGUTLU) (1856-1897) GülçinUZUNTEPE Tarih (Yakınçağ Tarihi) Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2000 Danışman: Prof. Dr. Cahit BİLİM 19. yüzyılda Osmanlı Devleti'ndeki en önemli gelişmelerden biri de Ege Bölgesi'ndeki ilk demiryolu olan İzmir-Aydın hattının İngilizler tarafından yapılmasıdır. İlk demiryolunun Ege Bölgesi'nde yapılmasının en önemli nedeni, bölgenin ve hinterlandının zengin bir ekonomik, potansiyele sahip olmasıdır. Aynca, bölge içindeki ulaşım yetersizliği de demiryolu yapımında bir diğer önemli nedendir. İzmir-Aydın demiryolu İzmir'den başlayarak Aydm'a gelmiş ve daha sonra ise bölgenin iç kesimlerine kadar uzatılmıştır. İzmir-Aydın hattının imtiyazı 1856 yılında bir İngiliz kumpanyasına verilmiştir. Ancak, hat 1866 yılında tamamlanmıştır. İzmir-Aydın demiryolunun, Aydın Kuyucak hattı 1881'de, Kuyucak-Sarayköy hattı 1882'de ve Torbalı-Tire hattı ise 1883'de açılmıştır. Ege Bölgesi'nde İngilizler tarafından yapılan İzmir-Kasaba (Turgutlu) hattının imtiyazı ise 1863 yılında verilmiş, hat 1866 yılında açılmıştır. İzmir- Kasaba hattı 1894 yılında ise Fransızlara geçmiştir. İzmir-Kasaba demiryolunun Kasaba-Alaşehir hatü 1875'de, Manisa-Soma hattı 1890' da ve Alaşehir-Afyonkarahisar hattı ise 1897 yılında açılmıştır. İzmir-Aydın ve İzmir-Kasaba demiryollarının yapılmasıyla, Ege Bölgesi'nde ekonomik ve sosyal yönden önemli değişiklikler olmuştur. Ege Bölgesi'nde bu iki demiryolunun yapımıyla İngiltere ve Fransa'nın etkinlikleri daha da artmış ve bölgede madencilik ve tarım gibi alanlarda da yatırımlar yapmaya başlamışlardır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In 19. century, one of the most important development, The first railway in Ottoman Empire is the İzmir-Aydın line in Aegean Region, Which was built by English. The rich economic potential of Aegean Region Constituted the most important reason of choosing that area. Morover, insufficiency of the transportation in the region was other reason to build the railway in there. İzmir-Aydın line was started out from Izmir to Aydın and then was extented to the inner parts of the region. Construction rights and priviliges was given to an English firm in 1856. However, the line was completed ten years later in 1866. Aydm-Kuyucak, Kuyucak-Sarayköy and Torbah-Tire lines of the İzmir-Aydın railway was opened and began to work respectively in 1881, 1882, 1883. The contraction rights and priviliges of the İzmir-Turgutlu (Kasaba) line was given to English in 1863 and the line was opened in 1866. However, the property rights and priviliges was passed to French in 1894. Kasaba- Alaşehir, Manisa-Soma and Alaşehir-Afyonkarahisar lines of the railway was opened and began to work respectively in 1875, 1890, 1897. By the construction of Îzmir-Aydın, Izmir-Kasaba railway lines, some significiant social and economic changes accured in the region. By the construction of those two railways in Aegean Region the activities and the impact of England and France augmented in the region and they also began to make investments in the areas like agriculture and mining.