Süre temelli portföyler ve İMKB'nda uygulanabilirliği
Duration based portfolios and its applicability in ISE
  1. Tez No: 98853
  2. Yazar: SERPİL ALTINIRMAK GÖKBEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEMİH BÜKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
DOKTORA TEZ ÖZÜ SÜRE TEMELLİ PORTFÖYLER VE İMKB'NDA UYGULANABİLİRLİĞİ Serpil Alünırmak Gökbel İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ekim 2000 Danışman: Prof. Dr. Semih BÜKER Hisse senetlerine yatırım kararını etkileyen en önemli iki faktör risk ve getiridir. Yatırımcılar bu iki faktördeki dengeyi kendi yatırım amaçlarma göre belirlerler. Türkiye'de yatırımcıların büyük bölümünün güven duygusundan feragat etmek istemedikleri bilinir. Bu nedenle İMKB'na gelen fonların miktarını artırmak için yatırımcıların fonları, enflasyon ve faiz oranı risklerinden korunmalıdır. Bu amaçla yapılan çalışmada, yıllar itibariyle belirtilen varsayımlara uyan hisse senetlerinin aylık süreleri hesaplanmıştır. Hisse senetlerinin süreleri ve makro değişkenler arasındaki ilişkiler ortaya çıkarılmıştır. Hisse senetlerinin süreleri küçükten büyüğe sıralanarak üçer aylık periyodlarla portföyler oluşturulmuştur. Oluşturulan portföylerin risk ve getiri seviyelerinden hareketle performansları tesbit edilmiştir. Sonuçta kısa süreli portföylerin yüksek faiz oranı riskinden yatırımcıları koruduğu ve uzun süreli portföylere göre daha yüksek performanslı olduğu görülmüştür. 1990 - 1998 yılı verilerinden hareketle hisse senetlerinin 1999 yılı sürelerinin öngörülebileceği kanıtlanmıştır. Elde edilen bu sonuçlar, süre temelli portföy yönetiminin, portföy yöneticileri ve bireysel yatırımcılar için aktif portföy yönetimi içinde yer alan bir strateji olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Serpil Altınırmak Gökbel İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ekim 2000 Danışman: Prof.Dr. Semih BÜKER Two factors that influence investment decisions on stock-exchange are risk and return. Investors determine the balance between these factors according to their investment goals. It is known that most of the ivestors in Turkey do not wish to give up their trust. Because of this reason investor's fund must be protected from inflation and interest rate risk to increase fund input at IMKB. In this study which has been conducted to prove this point, the monthly duration of stock exchange which were compatible with the emphasized yearly assumbtions has been calculated. The duration of stocks have been arrenged from short to long term and portfolios have been arranged for 3 month periods. The performances of portfolios have been determined in respect of their risks and returns. As a result it has been discovered that short term duration portfolios protect investors from high interest rates and have high performans than long term duration portfolios. Study the data of 1990-1998 years, we can predict the duration of stocks in the year 1999. The results obtained, shows us that, the management of duration based portfolios can be used as a strategy in an active portfolio management for portfolio managers and investors.