Yedinci sınıf geometri ve ölçme öğrenme alanında Web 2.0 araçları kullanımının öğrencilerin akademik başarılarına, kaygılarına ve motivasyonlarına etkisi
The effect of using Web 2.0 tools in seventh grade geometry and measurement learning area on students' academic success, anxiety and motivation
  1. Tez No: 988566
  2. Yazar: MAHİR BAĞCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada yedinci sınıf geometri ve ölçme öğrenme alanı öğretiminde web 2.0 araçları kullanımının öğrencilerin akademik başarılarına, kaygılarına ve motivasyonlarına etkisi araştırılmıştır. Araştırmada uygulama öntemi olarak deneysel araştırma modellerinden ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılarak nicel bir çalışma ürütü lmüştür. Araştırma 2024-2025 eğitim öğretim yılında Yozgat ilinin Merkez ilçesinde bulunan bir devlet ortaokulunun yedinci sınıfında öğrenim gören 20'si dene grubu, 20'si kontrol grubu olmak üzere toplam 40 öğrenci ile 40 ders saatinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmacı tarafından tasarlanan ders planları dene grubuna web 2.0 araçları destekli, kontrol grubuna mevcut öğretim olarak uygulanmıştır. Mevcut öğretimin ders planları ders kitabı kullanılarak, Web 2.0 destekli ders planları ise mevcut öğretim ders planlarına Web 2.0 araçları eklenerek oluşturulmuştur. Araştırmanın verileri akademik başarı testi, motivasyon ve kaygı ölçekleri ile toplanmıştır. Uygulama sürecinde Wordwall, Blogger, Kahoot, Quizizz, Geogebra, Powtoon, Google Formlar, Google Classroom, Bubbl.us, Youtube, Canva olmak üzere toplamda 11 tane Web 2.0 aracı kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS paket programı kullanılmıştır. Araştırmanın ön test bulgularına göre başlangıçta dene ve kontrol gruplarının akademik başarıları, matematik dersine ilişkin kaygıları ve motivasyonları birbirine denk olduğu belirlenmiştir. Araştırmanın son test bulgularına bakıldığında Web 2.0 destekli öğretim yapılan dene grubunun mevcut öğretim yapılan kontrol grubuna göre öğrencilerin akademik başarıları, matematik dersine ilişkin kaygıları ve motivasyonları açısından dene grubu lehine anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Sonuç olarak yedinci sınıf geometri ve ölçme konusunun öğretiminde Web 2.0 araçları kullanımının öğrencilerin akademik başarılarını ve motivasyonlarını artırdığı, kaygılarını düşürdüğü belirlenmiştir. Web 2.0 araçlarının eğitim- öğretimde kullanılmasının artırılması önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effect of using Web 2.0 tools in teaching seventh grade geometry and measurement learning field on students' academic achievement, anxiety, and motivation. A quantitative study was conducted using a quasi-experimental design with pretest-posttest control group which is one of the experimental research models. The research was conducted during the 2024-2025 academic year with a total of 40 students, 20 in the experimental group and 20 in the control group, who were enrolled in the seventh grade of a public middle school in the Central District of Yozgat Province, over 40 class hours. The lesson plans designed by the researcher were implemented with Web 2.0 tools for the experimental group and with existing teaching methods for the control group. The existing teaching lesson plans were created using textbooks, while the Web 2.0-supported lesson plans were created by adding Web 2.0 tools to the existing teaching lesson plans. The data for the study were collected using academic achievement tests, motivation, and anxiety scales. A total of 11 Web 2.0 tools were used during the implementation process, including Wordwall, Blogger, Kahoot, Quizizz, Geogebra, Powtoon, Google Forms, Google Classroom, Bubbl.us, Youtube and Canva. The SPSS software package was used to analyze the data. According to the pre-test findings of the study, it was determined that the academic achievements, mathematics-related anxiety, and motivation of the experimental and control groups were equivalent at the beginning. The post-test findings of the study revealed a significant difference in favor of the experimental group in terms of students' academic achievement, anxiety related to mathematics lessons, and motivation compared to the control group. In conclusion, it was determined that the use of Web 2.0 tools in teaching seventh grade geometry and measurement increased students' academic achievement and motivation and reduced their anxiety. It was recommended that the use of Web 2.0 tools in education be increased.