Deprem sonrası geçici yaşam alanlarında (konteyner kentlerde) yaşayan okul öncesi ve okul çağı çocukların beslenme durumunun değerlendirilmesi
Assessment of the nutritional status of preschool and school-age children living in post-earthquake temporary shelter areas (container settlements)
- Tez No: 988565
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİR AYŞE ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, 6 Şubat depremi sonrası geçici yaşam alanlarında yaşayan 6–11 yaş arası çocukların beslenme durumlarını değerlendirmek amacıyla yürütülmüştür. Nicel araştırma deseniyle yürütülen çalışmada toplam 224 çocuğun sosyodemografik özellikleri, antropometrik ölçümleri, beslenme alışkanlıkları, klinik belirtileri ve günlük enerji ve besin ögesi alımları değerlendirilmiştir. Veriler, araştırmacı tarafından yüz yüze uygulanan anket formu, 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kaydı ve standartize ölçüm yöntemleriyle toplanmış; enerji ve besin ögesi alımları BeBiS 8.2 programı kullanılarak analiz edilmiş ve TÜBER (2015) ile karşılaştırılmıştır. Büyüme durumu WHO AntroPlus programı aracılığıyla değerlendirilmiş ve istatiksel olarak incelenmiştir. Çalışmamızda çocukların %10.8'inde bodurluk (%5.4 ağır bodurluk, %5.4 bodurluk), %2.7'sinde zayıflık, %22.3'ünde fazla kiloluluk ve %12.5'inde obezite saptanmıştır. Deprem sonrası geçici yaşam alanlarında yaşayan çocuklarda yalnızca büyüme gerilikleri değil, aynı zamanda enerji ve temel mikrobesin alımlarında belirgin yetersizlikler olduğu bellirlenmiştir. Çalışmamızda özellikle enerji, karbonhidrat, B1, B2 vitamini, folat, C vitamini, B12 vitamini, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve demir alımlarının bazı yaş gruplarında anlamlı derecede düşük olduğu belirlenmiştir (p<0.05). Besin alımındaki bu düzensizlik, klinik göstergelerle de uyumlu olup çocukların %19.6'sının son bir yıl içinde demir eksikliği, %17.4'ünün D vitamini eksikliği ve %4.5'inin B12 eksikliği tanısı aldığı tespit edilmiştir. Buna ek olarak, değerlendirmeye alınan çocukların tamamının kronik hastalık öyküsünün astım olduğu ve afet sonrası koşullarının solunum yolu hastalıklarını artırdığına ilişkin mevcut literatürle paralel bir durum saptanmıştır. Tüm bu bulgular bir arada değerlendirildiğinde, afet sonrası yaşam alanlarında çocukların hem büyüme parametreleri hem de mikrobesin durumlarının ciddi risk altında olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, deprem bölgesindeki çocukların düzenli büyüme izlenimlerinin yapılması, öğün planlamalarının yaşa göre gereksinimlerini karşılayacak şekilde düzenlenmesi için beslenme politikalarının geliştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the nutritional status of children aged 6–11 years living in temporary settlement areas after the February 6 earthquake. The quantitative research included a total of 224 children, whose sociodemographic characteristics, anthropometric measurements, dietary habits, clinical indicators, and daily energy and nutrient intakes were assessed. Data were collected through face-to-face interviews using a structured questionnaire, 24-hour dietary recall, and standardized measurement techniques. Energy and nutrient intakes were analyzed using the BeBiS 8.2 software and compared with the Turkish Dietary Guidelines (TÜBER, 2015). Growth status was evaluated using the WHO AnthroPlus software and statistically analyzed. In the study population, stunting was observed in 10.8% of the children (5.4% severe stunting and 5.4% moderate stunting), wasting in 2.7%, overweight in 22.3%, and obesity in 12.5%. The findings revealed that children living in post-earthquake temporary settlements experienced not only growth impairments but also significant deficiencies in energy and essential micronutrient intakes. In particular, intakes of energy, carbohydrates, vitamins B1, B2, folate, vitamin C, vitamin B12, potassium, calcium, magnesium, and iron were found to be significantly lower in certain age groups (p<0.05). These dietary inadequacies were consistent with clinical findings, as 19.6% of the children had been diagnosed with iron deficiency, 17.4% with vitamin D deficiency, and 4.5% with vitamin B12 deficiency within the last year. In addition, all children included in the evaluation had a history of asthma, and the post-disaster conditions were found to be consistent with the existing literature indicating an increased risk of respiratory diseases in such environments. Taken together, these results demonstrate that children living in disaster-affected areas face serious risks in terms of both growth parameters and micronutrient status. In conclusion, regular growth monitoring of children in earthquake-affected regions is essential, and nutritional policies should be developed to ensure that meal planning adequately meets age-specific nutritional requirements.