Keçi (teke) spermlerinde sıcaklığa bağlı hareketliliğinin“thermotaxis (termotaksi)”araştırılması
Evaluation of temperature-dependent“thermotaxis (termotaksi)”behavior in goat sperm
  1. Tez No: 988619
  2. Yazar: UĞUR ŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ GALİP ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
Özet
Termotaksi, spermatozoaların sıcaklık gradyanlarına karşı yönelim göstermesi olarak tanımlanan ve fertilizasyon sürecinde önemli rol oynadığı bildirilen bir biyolojik mekanizmadır. İnsan, tavşan ve fare gibi çeşitli memeli türlerinde termotaksinin varlığı ortaya konmuş olmasına rağmen, küçükbaş hayvanlarda ve özellikle keçi spermatozoalarında bu olgunun varlığına dair bilimsel bilgi bulunmamaktadır. Bu çalışma, taze ejakülatlardan elde edilen keçi spermlerinin laboratuvar ortamında oluşturulan dikey termal gradyanlar (33°C, 38°C ve 41°C) içerisinde gösterdikleri yönelimi incelemeyi ve farklı sıcaklıkların sperm morfolojisi, zar bütünlüğü, canlılık ve kinetik özellikler üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Alpin tekelerden elde edilen ejakülatlar, belirlenen sıcaklık koşullarında 45 dakika süreyle inkübe edilmiş ve her sıcaklık fraksiyonunda konsantrasyon, zar bütünlüğü (HOST testi), canlılık (Nigrosin-Eozin boyama) ve CASA sistemiyle kinetik parametreler ayrıntılı biçimde analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, spermlerin büyük oranda 33°C sıcaklık bölgesine yöneldiğini ve bu bölgede daha yüksek motilite (%78,4), progresif motilite (%73,1) ile daha iyi zar bütünlüğü (%61,7) ve canlılık (%67,1) sergilediğini göstermiştir. Buna karşın, 41°C bölgesinde motilite (%66,6), progresif motilite (%60,9), zar bütünlüğü (%56,4) ve canlılık (%57,2) anlamlı düzeyde azalmıştır (P<0.05). Ayrıca, VCL ve ALH gibi bazı kinetik parametrelerde de sıcaklık artışına bağlı belirgin düşüşler kaydedilmiştir. Bu bulgular, keçi spermatozoalarının sıcaklığa duyarlı olduğunu, 33°C'nin fizyolojik açıdan daha elverişli bir mikro çevre sağladığını ve termotaksinin sperm seçimi için potansiyel bir biyolojik belirteç olabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Thermotaxis is defined as the directional movement of spermatozoa in response to temperature gradients, and it has been reported to play a significant role in the fertilization process. While the presence of thermotaxis has been well-documented in several mammalian species such as humans, rabbits, and mice, there is a lack of scientific information on this phenomenon in small ruminants, particularly in goat spermatozoa. This study aimed to investigate the thermotactic orientation of goat spermatozoa obtained from fresh ejaculates under controlled laboratory conditions using vertical thermal gradients (33°C, 38°C, and 41°C), and to evaluate the effects of different temperatures on sperm morphology, membrane integrity, viability, and kinetic parameters. Ejaculates collected from Alpine bucks were incubated at the specified temperatures for 45 minutes, and sperm samples from each thermal fraction were assessed in detail for concentration, membrane integrity (HOST test), viability (Nigrosin-Eosin staining), and kinetic parameters using the CASA system. The results demonstrated that spermatozoa predominantly migrated toward the 33°C compartment, where they exhibited higher motility (78.4%), progressive motility (73.1%), better membrane integrity (61.7%), and viability (67.1%). In contrast, the spermatozoa in the 41°C compartment showed significantly reduced motility (66.6%), progressive motility (60.9%), membrane integrity (56.4%), and viability (57.2%) (P<0.05). Moreover, temperature-dependent declines were observed in certain kinetic parameters such as VCL and ALH. These findings suggest that goat spermatozoa are sensitive to temperature changes, with 33°C providing a more favorable microenvironment for physiological function. Furthermore, thermotaxis may serve as a potential biological marker for sperm selection in assisted reproductive technologies.