Türkiye'de engellilere yönelik uygulanan sosyal politikalar: Kalkınma planları üzerinden bir içerik analizi
Social policies implemented for the disabled in Turkey: A content analysis based on development plans
- Tez No: 988659
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖÇAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde dezavantajlı gruplar içerisinde olan engelli bireyler zaman içerisinde farklı kelimeler ile adlandırılmıştır. Engelli bireylere yönelik yapılan bu adlandırma engelli bireylerin konumunu, sahip oldukları hakları ve yaşam şeklini etkilemiştir. Engelli bireylerin tüm insanlar gibi haklara sahip olması ve bu hakları kullanabilmesi günümüzde önemli bir yere sahiptir. Geçmiş dönemden günümüze kadar olan süreçte bu haklar değişim göstermiştir. Bu hakların değişiminin asıl noktası engelli bireylere atfedilen anlam olmuştur. Bu çalışmada, engelli bireyler adına kullanılan kelimeler ele alınmıştır. Çalışmanın daha net olması açısından bu süreç kalkınma planları ile sınırlandırılmıştır. Çalışmada Türkiye'de yayımlanan kalkınma planlarında engelli kelimesi yerine geçen ifadelerin içerik analizi yöntemiyle incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda 1963 yılından 2024 yılına kadar olan süreçte yayımlanmış olan on iki kalkınma planlarında engelli kelimesi yerine kullanılan ifadeler doküman incelemesi yapılarak incelenmiş ve içerik analizine tabi tutulmuştur. Kalkınma planlarında kullanılan bu kelimeler kendi içerisinde temalandırılarak genel bir çerçeve oluşturulmuştur. Araştırma, dönemler içerisinde engelli kelimesinin gösterdiği değişimin fark edilmesi açısından önemlidir. Araştırmada nitel yöntem tercih edilmiş ve içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde kavramsal çerçeve oluşturulmuş hem engellilik alanı hem de sosyal politikanın tanımı ve gelişiminden bahsedilmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde ülkemizde kalkınma planları çerçevesinde sosyal politika ve engellilik alanı incelenmiştir. Üçüncü bölümde araştırmanın yöntemi, alanı, kısıtlılıkları, verilerin toplanması ve verilerin analiz edilmesi yöntemi yer almıştır. Araştırmanın dördüncü bölümünde araştırmadan elde edilen bulgular ele alınmış, engelli bireyler için kullanılan ifadeler temalaştırılıp kalkınma planında ne kadar sıklıkla kullanıldığı ele alınmıştır. Araştırmanın son bölümünde sonuç, tartışma ve önerilerden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Individuals with disabilities, who are currently considered disadvantaged groups, have been referred to with different terms over time. This labeling has affected the status, rights, and lifestyle of individuals with disabilities. The fact that individuals with disabilities, like all other people, have rights and can exercise these rights holds a significant place today. These rights have evolved from the past to the present. The crux of this change has been the meaning attributed to individuals with disabilities. This study examines the terms used to describe individuals with disabilities. For clarity, this process has been limited to development plans. The study aimed to examine the terms used in place of the word“disabled”in development plans published in Turkey using content analysis. For this purpose, the terms used in place of the word“disabled”in twelve development plans published from 1963 to 2024 were examined through document review and subjected to content analysis. These terms used in the development plans were themed to create a general framework. The research is important in understanding the evolution of the word“disabled”over time. A qualitative method was employed in the research, employing content analysis. The first part of the study established a conceptual framework and addressed the definition and development of both disability and social policy. The second part examined social policy and disability within the framework of development plans in our country. The third part addressed the research method, scope, limitations, data collection, and data analysis. The fourth part examined the findings of the study, thematized the terms used for individuals with disabilities, and examined their frequency in development plans. The final part addressed the conclusions, discussions, and recommendations.