Türk siyasi tarihinde 1980 sonrası tek başına iktidara gelen sağ partilerin iktidar süreçlerini parti vizyonu ve seçim kampanyaları açısından inceleme
An examination of the processes of right-wing parties coming to power alone in Turkish political history after 1980 in terms of party vision and election campaigns
- Tez No: 988708
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMMÜHAN KAYGISIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye'de 1950'den itibaren sadece sağ partiler tek başına iktidara gelmişlerdir. Bu tez, 1980 sonrası tek başına iktidara gelen sağ partilerin iktidar süreçlerini parti vizyonu ve seçim kampanyaları açısından incelemeyi konu edinmiştir. Bu tezin amacı, Türkiye'de sağ partiler içerisinde yerini alan Anavatan Partisi (ANAP) ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti)'nin tek başına iktidara gelme başarılarını ortaya koyarak iktidar süreçlerini parti vizyonu ve seçim kampanyaları açısından incelemektir. Yapılan bu tezde“ANAP'ın ve AK Parti'nin tek başına iktidar süreçlerinde parti vizyonunun ve seçim kampanyalarının etkileri nelerdir?”sorusuna cevap aranmıştır. Halkın kanaatlerini etkilemek ve iktidara gelmek için yürütülen seçim kampanyaları çok önemlidir. Dolayısıyla ANAP'ın ve AK Parti'nin tek başına iktidara gelmesini ve ardından yaşanan gelişmeleri parti vizyonu ve seçim kampanyaları açısından incelemek önem teşkil etmektedir. Tezde nitel araştırma desenlerinden durum çalışması yapılmıştır. Bu doğrultuda çok boyutlu veri toplama teknikleri kullanılmış ve doküman analizi yapılmıştır. Bu tez, ANAP'ın kurulması ve iktidara geldiği 6 Kasım 1983'ten 20 Ekim 1991 seçimlerinde iktidarı kaybettiği dönem ile AK Parti'nin iktidara geldiği 3 Kasım 2002'den itibaren 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimlerinin yapılacağı dönemleri kapsamaktadır. Dolayısıyla 2018 ve sonrası teze dahil edilmemiştir. ANAP ve AK Parti'nin kuruluşu, ideolojik kimlikleri anlatılmış, incelenen dönemlerdeki seçim kampanyaları ayrıntılı olarak ele alınmıştır. AK Parti'nin ANAP'a göre güçlü parti disiplini, etkili seçim kampanyaları ve ortaya koyduğu vizyon ile seçimlerden başarıyla ayrıldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, only right-wing parties have come to power alone since 1950. This thesis examines the processes by which right-wing parties came to power alone after 1980, focusing on party vision and election campaigns. The aim of this thesis is to reveal the successes of the Motherland Party (ANAP) and the Justice and Development Party (AK Party), both right-wing parties in Turkey, in coming to power alone, and to examine their processes of coming to power in terms of party vision and election campaigns. This thesis seeks to answer the question,“What are the effects of party vision and election campaigns on the processes of ANAP and AK Party coming to power alone?”Election campaigns conducted to influence public opinion and come to power are very important. Therefore, it is important to examine ANAP's and AK Party's rise to sole power and the subsequent developments in terms of party vision and election campaigns. A case study, one of the qualitative research designs, was conducted in the thesis. In this regard, multidimensional data collection techniques were used and document analysis was performed. This thesis covers the period from the establishment of ANAP and its rise to power on November 6, 1983, to the period when it lost power in the October 20, 1991 elections, as well as the period from the AK Party's rise to power on November 3, 2002, to the period leading up to the June 24, 2018 Presidential and General Elections. Therefore, the period after 2018 is not included in the thesis. The establishment of ANAP and the AK Party and their ideological identities are described, and their election campaigns during the periods examined are discussed in detail. It is determined that the AK Party emerged victorious from the elections thanks to its strong party discipline, effective election campaigns, and the vision it presented, compared to ANAP.