Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) desteklerinin kırsal kalkınmadaki rolü: Burdur ili örneği
The role of Agriculture and Rural Development Support Institution (TKDK) support in rural development: The example of Burdur province
  1. Tez No: 988709
  2. Yazar: ALİ İNCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAZIM SARIÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş yıllarından itibaren, beş yıllık kalkınma planlarında ve Ulusal Kırsal Kalkınma Stratejileri'nde (UKKS) kırsal kalkınmaya yönelik destek kalemleri incelenmiştir. Bu yönüyle bu tez çalışmasının amacı, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nun (TKDK) kurulması ile birlikte, kırsal kalkınmaya yönelik desteklerin hangi başlık ve hangi alanlarda olduğunu göstermektir. Bu amaçla tez çalışmasında, TKDK destekleri kapsamında kurulan Burdur İl Koordinatörlüğü'nün, Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı Kırsal Kalkınma (Instrument for Pre-Accession Assistance for Rural Development [IPARD]) desteklerinin IPARD I, IPARD II ve IPARD III kapsamında kırsal kalkınma ile ilgili desteklerin hangi konularda olduğu ve ne kadarlık bir hibe desteğinin sağlandığı araştırılmıştır. Bununla birlikte çalışmada aday ülke Türkiye'nin, Avrupa Birliği kırsal kalkınma hibe desteklerinin dağıtımından, ödenmesinden ve takibinden sorumlu kurumu olan TKDK'nin, hangi illerde kurulduğu ve IPARD desteklerinin hangi sektörleri kapsadığı incelenmiştir. Çalışma sonucunda, TKDK tarafından tamamlanan 25.904 projenin olduğu, toplamda 1.94 Milyar Avro hibe desteğinin verildiği, 25.904 projenin toplam yatırım tutarının ise 4,1 Milyar Avro olduğu görülmüştür. Bu desteklerle toplamda 105.728 kişiye istihdam sağlandığı verisine ulaşılmıştır. 25.904 projenin 14.540 yatırımcısının genç yatırımcı (40 yaş altı) olduğu ve 7.263 yatırımcının ise kadın yatırımcı olduğu tespit edilmiştir. TKDK yatırımcıları açısından TKDK Burdur İl Koordinatörlüğü olarak, fesih edilen ve ret olunan projeler hariç olmak üzere, toplam 517 proje sözleşmesinin imzalanmış ve biten projeler için yaklaşık olarak 37.839.808 Avro tutarında bir hibe ödemesinin yapıldığı, devam eden projeler için ise proje uygulamasına müteakip ödemesinin yapılacağı sonucuna ulaşılmıştır. Burdur İl Koordinatörlüğünün hibe destekleri ile hayat bulan 517 projenin 255'i genç yatırımcı ve 151'i de kadın yatırımcıdan oluşmaktadır. Ayrıca bu yatırımlarla 1.369 kişiye de istihdam sağlanmıştır. IPARD I sürecinde TKDK Burdur İl Koordinatörlüğü olarak alınan projelerin sayısının 287 olduğu, IPARD II döneminde ise bu sayının 195 olarak gerçekleştiği görülmüştür. IPARD III süresince şuana kadar da 35 proje alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the support items for rural development in the five-year development plans and National Rural Development Strategies (UKKS) since the founding of the Republic of Turkey. In this respect, the aim of this thesis is to demonstrate the scope and areas of support provided for rural development following the establishment of the Agriculture and Rural Development Support Institution (ARDSI). For this purpose, the thesis investigates the areas of rural development support provided by the Burdur Provincial Coordination Unit, established within the scope of ARDSI support, under the Instrument for Pre-Accession Assistance for Rural Development (IPARD) programs (IPARD I, IPARD II, and IPARD III) and the amount of grant support provided. Furthermore, the study examines the candidate country Turkey's participation in rural development in the European Union. The provinces where TKDK, the institution responsible for the distribution, payment, and monitoring of development grants, was established and the sectors covered by IPARD support were examined. The study revealed that TKDK has completed 25,904 projects, providing a total of €1.94 billion in grant support, and that the total investment amount for these 25,904 projects was €4.1 billion. These supports resulted in employment for 105,728 people. Of these 25,904 projects, 14,540 investors were young investors (under the age of 40), and 7,263 were women. Regarding TKDK investors, the TKDK Burdur Provincial Coordination has signed a total of 517 project agreements, excluding terminated and rejected projects, and has disbursed approximately €37,839,808 in grants for completed projects. For ongoing projects, the project will be finalized following project implementation. It was concluded that the payment would be made. Of the 517 projects implemented with grant support from the Burdur Provincial Coordination Unit, 255 involved young investors and 151 involved women. These investments also provided employment for 1,369 people. During the IPARD I process, the TKDK Burdur Provincial Coordination Unit received 287 projects, while this number reached 195 during the IPARD II period. So far, 35 projects have been received during the IPARD III period.