Pulmoner tromboemboli ve obstrüktif uyku apne sendromu tanılı hastalarda pulmoner arteriyel obstrüksiyon indeksi ile apne hipopne indeksi arasındaki ilişki
Relationship between pulmonary arterial obstruction index and apnea hypopnea index in patients diagnosed with pulmonary thromboembolism and obstructive sleep apnea syndrome
- Tez No: 988707
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA FIRAT, DOÇ. DR. SEZGİ ŞAHİN DUYAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Pulmoner tromboemboli (PTE), yüksek mortalite ve morbiditeye sahip, tanısı güç olabilen ve tekrarlayabilen önlenebilir bir hastalıktır. PTE olgularının üçte birinde etyoloji belirlenememekle birlikte, takiplerde malignite veya obstrüktif uyku apne sendromu (OSAS) gibi risk faktörleri ortaya çıkabilmektedir. Literatürde PTE ve OSAS için ortak risk faktörleri arasında ileri yaş ve obezite öne çıkmakta, ayrıca OSAS'ın doğrudan PTE için bağımsız bir risk faktörü olabileceği belirtilmektedir. Bununla birlikte, iki hastalık arasındaki ilişkinin gücünü net olarak ortaya koyan çalışmalar sınırlıdır. PTE'de trombüs yükünü değerlendirmek için bilgisayarlı tomografi pulmoner anjiyografi (CTPA) temelli Pulmoner Arteriyel Obstrüksiyon İndeksi (PAOİ) kullanılmaktadır. Bu çalışmada, PTE ve OSAS tanılı hastalarda PAOİ ile apne-hipopne indeksi (AHİ) arasındaki ilişki araştırılmıştır. Retrospektif olarak yürütülen çalışmaya 01.01.2017–01.01.2024 tarihleri arasında merkezimize başvuran 165 erişkin hasta dahil edilmiştir. Katılımcıların ortalama yaşı 61±12 yıl, vücut kitle indeksi ise 32.99±4.18 kg/m² idi. Hastaların %57'si kadın olup, %84.24'inde en az bir komorbidite mevcuttu. Ortalama total AHİ 37.62±27.3/saat, REM AHİ 44.77±26.29/saat ve NREM AHİ 35.99±29.06/saat olarak bulundu. Bizim çalışmamızda PAOİ ile uyku parametreleri arasındaki korelasyon analizlerinde, AHİ, NREM AHİ ve ODİ ile düşük düzeyde (sırasıyla korelasyon katsayısı 0.165, 0.158, 0.187) ancak istatistiksel olarak anlamlı (sırasıyla p=0.035, 0.044, 0.017) pozitif ilişkiler bulundu. PTE değerlendirmesinde ortalama PAOİ 5.36±3.38 olup, maksimum skor oranı %13.4'üne karşılık gelmekteydi. Bu sonuçtan da anlaşılacağı üzere çalışma popülasyonun çoğunluğu segmental ve subsegmental yerleşimli pulmoner embolilerden oluşmaktadır. Çalışmamızda bunu destekleyen sınır değer 7,5 olarak segmental ve subsegmental etkilenmeyi göstermektedir. Bu PAOİ sınır değerinin orta-ağır şiddetteki OSAS hastalarını ve NREM AHİ>30 olay/saat olan hastaları belirlemedeki özgüllük (sırasıyla %80, %81.2) ve pozitif prediktif değerlerinin (sırasıyla %77.8, %78.4) yüksek olduğu, ancak duyarlılığının (sırasıyla %24.2, %27.3) sınırlı kaldığı görüldü. Bu sonuçlar OSAS şiddetini yansıtan AHİ ve NREM AHİ değerlerinin PTE olgularında pulmoner arteriyel obstrüksiyon yükü ile ilişkili olabileceğini ortaya koymaktadır. Bu nedenle OSAS şiddetinin emboli yaygınlığı ile bağlantılı olduğu düşünüldü. İleri dönük olarak kapsamlı çalışmalar, OSAS'lı hastalarda PTE riskini en aza indirmek için profilaktik tedavi rejimlerinin belirlenmesinde ve OSAS ve PTE'yi birbirine bağlayan altta yatan patofizyolojinin anlaşılmasında da yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Pulmonary thromboembolism (PTE) is a preventable condition associated with high mortality and morbidity, characterized by diagnostic challenges and a tendency to recur. In roughly one-third of PTE cases, a clear etiology cannot be identified; however, subsequent follow-up may uncover risk factors such as malignancy or obstructive sleep apnea syndrome (OSAS). Advanced age and obesity are well-established risk factors common to both conditions, and OSAS has been proposed as an independent risk factor for PTE. Despite this, studies specifically demonstrating the strength of this association remain limited. To quantify thrombus burden in PTE, researchers frequently utilize the pulmonary arterial obstruction index (PAOI), which is derived from computed tomography pulmonary angiography (CTPA). The present study was intended to investigate the relationship between PAOI and the apnea-hypopnea index (AHI) in patients diagnosed with both PTE and OSAS. This retrospective study included 165 adult patients admitted to our center between January 2017 and January 2024. The mean age of participants was 61±12 years, the mean body mass index (BMI) was 32.99±4.18 kg/m², and 57% of the cohort were female. At least one comorbidity was noted in 84.2% of patients. The mean total AHI was 37.62±27.3 events/hour, with a rapid eye movement (REM) AHI of 44.77±26.29 and a non-rapid eye movement (NREM) AHI of 35.99±29.06. The mean PAOI was 5.36±3.38, which corresponds to 13.4% of the maximum score, indicating a predominance of segmental and subsegmental emboli. Correlation analysis revealed statistically significant but weak positive associations between PAOI and total AHI (r=0.165, p=0.035), NREM AHI (r=0.158, p=0.044), and the oxygen desaturation index (ODI) (r=0.187, p=0.017). Receiver operating characteristic (ROC) curve analysis identified a PAOI threshold of 7.5, which demonstrated high specificity (80–81%) and positive predictive value (77–78%) in identifying patients with moderate-to-severe OSAS and NREM AHI greater than 30 events/hour, although sensitivity remained limited. In conclusion, AHI, particularly NREM AHI, appears to correlate with the pulmonary arterial obstruction burden in PTE patients with OSAS. These findings indicate that the severity of OSAS may not only coexist with PTE but could also contribute to its pathogenesis. Future large-scale studies are necessary to elucidate the underlying mechanisms and inform potential prophylactic strategies for this high-risk population.