Sosyal hizmet öğrencilerinin göçmen karşıtlığı ve mesleki uygunluk ilişkisinin incelenmesi: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi örneği
Examining the relationship between social work students' anti-immigrant attitudes and professional suitability: The case of Burdur Mehmet Akif Ersoy University
- Tez No: 988710
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ SAY ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika ve Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Politika ve Sosyal Hizmetler Bilim Dalı
Özet
Göç, günümüz dünyası içerisinde her ülkenin mutlaka şahit olduğu bir gerçekliktir. Özellikle savaşların, ülke içi karışıklık ve istikrarsızlıkların, iklim değişikliği sonucunda ekonomik kayıpların vb. birçok olumsuzlukların berberinde dünya geneli göç oldukça artış göstermiş, göstermeye de devam etmektedir. Devam göç süreciyle birlikte bu gerçekliğe adapte olamayan göçmenler ve göç edilen ülkedeki bireyler çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. İşte tam bu noktada sorunların çözümüne dair en faydalı alanlardan birisi de sosyal hizmettir. Sosyal hizmet, göçmenler ve etrafındaki bireyler gibi tüm dezavantajlı kesimlerin refah seviyesini arttırmak adına devlet ve STK'lar aracılığıyla gerçekleştirilen uygulamaların bütünüdür. Tanımdan da yola çıkılacak olunursa sosyal hizmetin doğası gereği göçmenler bu alanda çalışacak sosyal hizmet uzmanlarının mutlaka karşılaşacağı ve çalışacağı kesimlerden bir tanesidir. Dolayısıyla sosyal hizmet uzmanlarının gerek öğrencilikten itibaren gerekse mezuniyet sonrası çalışma hayatında kedi içerisinde ve başkalarıyla mücadele etmesi gereken en temel düşünce yapısı“zenofobi”dir. Araştırmanın amacı sosyal hizmet öğrencilerinin göçmen karşıtlığı düzeylerinin tespit edilerek bunun mesleki uygunluklarıyla olan ilişkisinin incelenmesidir. Araştırmaya toplam dört sınıf düzeyi de dahil edilmiş olup rastgele seçilen toplamda 287 öğrenciye anket uygulaması yapılmıştır. Online olarak hazırlanan anket formu Yabancı Düşmanlığı (Zenofobi) Ölçeği ve Sosyal Hizmet Uygulamasında Mesleki Uygunluk Ölçeğinden oluşmaktadır. Katılımcıların farklılık analizi sonuçlarına bakıldığında katılımcıların zenofobi ve mesleki uygunluk düzeylerinin sosyo-demografik özellikleriyle anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Yabancı düşmanlığı (zenofobi) ve sosyal hizmet uygulamasında mesleki uygunluk arasındaki ilişkiye yönelik bulgulara bakıldığında yabancı düşmanlığı (zenofobi) ile sosyal hizmet uygulamasında mesleki uygunluk arasında istatiksel olarak anlamlı pozitif yönlü düşük düzeyde bir ilişki saptanmıştır. Yabancı düşmanlığı (zenofobi) ve sosyal hizmet uygulamasında mesleki uygunluk ilişkiye yönelik regresyon analizi bulgularına bakıldığında yabancı düşmanlığının (zenofobi) sosyal hizmet uygulamasında mesleki uygunluğu üzerindeki etkisinin anlamlı olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Migration is a reality that every country inevitably witnesses in today's world. Particularly as a result of wars, domestic unrest and instability, economic losses stemming from climate change, and other adversities, migration has increased significantly worldwide and continues to grow. With the continuation of migration processes, both migrants who struggle to adapt to this reality and individuals in host societies encounter various challenges. At this juncture, one of the most beneficial fields for addressing such challenges is social work. Social work encompasses practices conducted through the state and non-governmental organizations (NGOs) to enhance the well-being of all disadvantaged groups, including migrants and those around them. Based on this definition, migration is inherently one of the realities that social workers are certain to encounter and engage with in their practice. Consequently, from their student years to their professional careers, one of the key challenges social work students and practitioners must contend with—both within themselves and in their interactions with others—is xenophobia. The aim of this research is to determine the levels of anti-immigrant sentiment among social work students and to examine its relationship with their professional adequacy. The study included participants across all four years of undergraduate training, and a total of 287 students were randomly selected to complete a survey. The online questionnaire comprised the Xenophobia Scale and the Professional Suitability in Social Work Practice Scale. Analysis of participant differences revealed that levels of xenophobia and professional suitability did not significantly vary according to socio-demographic characteristics. Findings regarding the relationship between xenophobia and professional suitability in social work practice indicated a statistically significant, positive but low-level correlation. Regression analysis further demonstrated that xenophobia has a significant effect on professional suitability in social work practice.