Denizli Müzesindeki Roma İmparatorluk Dönemi Apameıa sikkeleri
Roman provincial coins of Apameia in the Denizli Museum
- Tez No: 988736
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHADIR DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Arkeoloji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
Özet
Augustus Döneminden (MÖ 27-MS 14) Gallienus Döneminin (MS 253-268) sonuna kadar darp edilmiş olan Roma İmparatorluk Dönemi Apameia sikkeleri üzerinde; ön yüzde genellikle imparator ve yakınlarının portreleri, arka yüzde ise kentin pantheonunda bulunan tanrı ve tanrıçalar ile kahraman Kelainos, satir ve nehir tanrısı Marsyas veya kentle ilgili mitolojik konu ve semboller betimlenmiştir. Arka yüzde en sık betimlenen tanrı ve tanrıçalar; Tykhe, Zeus, Athena ve Efes Artemisi'dir. Diğer arka yüz betimleri arasında en sık karşımıza çıkan tip ise Marsyas'tır. Marsyas; hem aulos çalan satir Marsyas hem de nehir tanrısı Marsyas olarak betimlenmiştir. Maiandros nehri de tek başına veya Marsyas ile birlikte sıkça betimlenmiş, kentin diğer ırmakları Orgas ve Therma'ya da sikkeler üzerinde yer verilmiştir. Bolluk ve bereketi temsil etmesinin yanı sıra Lityerses efsanesine de atıfta bulunan buğday demeti ile Zeus'un kartalı da sıklıkla betimlenen tipler arasındadır. Ayrıca arka yüzde Athena Marsyas Efsanesi, Dionysos Aslanı, Nuh Tufanı, kahraman Kelainos ve Adrasteia ile Korybantlar gibi kentin mitolojisine ilişkin betimler de sıklıkla tekrarlanmıştır. Tez çalışmam kapsamında, Roma İmparatorluk Dönemi Apameia sikkelerini tanımak ve özellikle de Denizli Müzesi'ndeki Roma İmparatorluk Dönemi Apameia sikkelerini belirleyebilmek için; sikke katalogları, akademik yayınlar ve müzayede siteleri üzerinden yapılan tarama sonucu oluşturulan Apameia Genel Kataloğunda çeşitli denominasyonlarda 192 tip yer almıştır. Denizli Müzesi'nde yapılan çalışma sonucu oluşturulan Denizli Müzesi Apameia Kataloğunda ise, biri yeni olmak üzere 65 tip ve toplam 204 sikke listelenmiştir. Her iki çalışmanın sonucunda; yedi yeni sikke tipinin yanı sıra, tek örnekli tiplere ikinci örnek veya az örnekli tiplere yeni örnekler ile bazı yeni varyasyonlar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the coinage of Apameia, minted from the reign of Augustus (27 BC–AD 14) to the end of the reign of Gallienus (AD 253–268), the obverse typically features portraits of the emperor and members of the imperial family, while the reverse depicts the deities of the city's pantheon, the hero Kelainos, the satyr and river god Marsyas, or mythological subjects and symbols associated with the city. The most frequently depicted deities on the reverse are Tyche, Zeus, Athena, and Artemis of Ephesia. Among the other reverse designs, the most common type is Marsyas. Marsyas is represented both as Marsyas the satyr playing the aulos and as Marsyas the river god. The river god Maiandros is also frequently depicted, either alone or together with Marsyas, while the city's other rivers, Orgas and Therma, also appear on several issues. In addition to symbolizing abundance and fertility, the sheaf of wheat -referring to the myth of Lityerses- and the eagle of Zeus are also among recurring motifs. Furthermore, mythological scenes related to the local cults and traditions, such as the Athena and Marsyas myth, the Lion of Dionysus, the Flood of Noah, the hero Kelainos, and depictions of Adrasteia and the Corybantes, are also commonly represented on the reverse of the coins. Within the scope of this thesis, a comprehensive study was undertaken to identify and classify the Roman Provincial coins of Apameia, with particular focus on those preserved in the Denizli Museum. To this and, a General Cataloque of Apameia based on an extensive survey of coin cataloques, academic publications, and auction databasis. This general catalog contains 192 types in various denominations. Subsequently, a Denizli Museum Apameia Catalog was prepared, listing 204 coins representing 65 types, including one newly identified type. The comparison of these datasets revealed seven new coin types, new variants, and addtitional examples of previously unique issues.