Argümantasyon tabanlı fen öğretiminin bilimin doğası kavramlarının öğrenilmesine etkisi
The effect of argumentation-based science teaching on the learning of nature of science concepts
  1. Tez No: 988735
  2. Yazar: ELİF BEŞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFULLAH TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, argümantasyon tabanlı fen öğretiminin öğrencilerin bilimin doğası anlayışlarına, fen bilimleri dersine yönelik tutumlarına, akademik başarılarına ve argüman kurma beceri düzeylerindeki değişime etkisini incelemektir. Çalışmada ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılması araştırmanın nicel boyutunu, uygulanan etkinlikler kapsamında toplanan verilerin içerik analizi ile incelenmesi ise araştırmanın nitel boyutunu oluşturmaktadır. Araştırmaya deney grubunda 31, kontrol grubunda 35 olmak üzere toplam 66 8.sınıf düzeyinde öğrenci katılmıştır. Çalışma DNA ve Genetik Kod ünitesi bağlamında 5 haftada toplam 20 ders saatinde tamamlanmıştır. Bu çalışmada veri toplama araçları olarak, bilimin doğası testi, fene yönelik tutum ölçeği, akademik başarı testi ve argümantasyon etkinlikleri kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular incelendiğinde, argümantasyon tabanlı fen öğretiminin öğrencilerin bilimin doğası anlayışlarını geliştirmede, akademik başarıyı artırmada, fen bilimleri dersine yönelik olumlu tutum geliştirmede ve argüman kurma beceri düzeylerini artırmada 2018 yılı Fen Bilimleri Öğretim Programı'na dayalı öğretim sürecine göre daha etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of argumentation-based science instruction on students' understanding of the nature of science, their attitudes toward science, their academic achievement, and their changes in their argumentation skills. The use of a quasi-experimental design with a pretest-posttest control group constitutes the quantitative dimension of the study, while the analysis of data collected during the implemented activities through content analysis constitutes the qualitative dimension. A total of 66 8th-grade students participated in the study; 31 in the experimental group and 35 in the control group. The study was completed within the context of the DNA and Genetic Code unit over a total of 20 class hours over five weeks. The data collection tools in this study were the nature of science test, an attitude scale toward science, an academic achievement test, and argumentation activities. When the findings of the study were examined, it was concluded that argumentation-based science teaching was more effective than the teaching process based on the 2018 Science Curriculum in improving students' understanding of the nature of science, increasing academic achievement, developing positive attitudes towards science lessons, and improving their argumentation.