Toplumsal cinsiyet rolleri bağlamında devrim sonrası İran basınında kadın gazeteciler
The role of women journalists in the post-revolutionary Iranian press in the context of gender roles
- Tez No: 988745
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ETEM ZİNDEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 1979 İslam Devrimi sonrası İran'da kadın gazetecilerin toplumsal cinsiyet rolleri bağlamındaki yerini ve gazetecilik faaliyetlerindeki konumlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Devrim sonrası dönemdeki kültürel, politik ve toplumsal değişimlerin kadın gazetecilerin mesleki kimlikleri, basındaki yerleri ve toplumsal rollerine etkisi analiz edilmektedir. Aynı zamanda, kadın gazetecilerin toplumsal cinsiyet eşitliği, kadın hakları ve medya politikalarındaki dönüşüm süreçlerine katkıları ele alınmaktadır. Araştırma, devrim sonrası dönemde kadın gazetecilerin karşılaştıkları mesleki ve toplumsal engelleri ve bu engelleri aşmak için geliştirdikleri stratejileri incelemektedir. Medya içeriğinin üretiminde kadın gazetecilerin rolünün nasıl şekillendiği ve toplumsal cinsiyet normlarına karşı nasıl bir direnç geliştirdikleri tartışılmaktadır. Nitel araştırma yöntemleriyle yürütülen bu çalışmada, İran basınında farklı pozisyonlarda görev yapan kadın gazetecilerle yarı yapılandırılmış mülakatlar gerçekleştirilmiş ve elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Bu çerçevede çalışma, literatürdeki boşlukları doldurmayı ve alana yeni bir perspektif kazandırmayı hedeflemektedir. Kadın gazetecilerin meslek hayatlarında karşılaştıkları engeller ve geliştirdikleri stratejiler üzerinden toplumsal cinsiyet eşitliği politikalarına ve gazetecilikte daha kapsayıcı yaklaşımların oluşturulmasına katkı sunulması da amaçlanmaktadır. Ayrıca, Türkçe literatürde bu alandaki eksikliği gidermeyi ve medya, toplumsal cinsiyet ile kadın gazeteciler üzerine yapılan akademik çalışmalara değerli bir katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the place of women journalists in the context of gender roles and their positions in journalism activities in Iran after the 1979 Islamic Revolution. The effects of cultural, political and social changes in the post-revolutionary period on the professional identities, places in the press and social roles of women journalists are analyzed. At the same time, the contributions of women journalists to the transformation processes in gender equality, women's rights and media policies are discussed. The research examines the professional and social obstacles faced by women journalists in the post-revolutionary period and the strategies they developed to overcome these obstacles. It discusses how the role of women journalists is shaped in the production of media content and how they develop resistance to gender norms. In this study, which was conducted with qualitative research methods, semi-structured interviews were conducted with women journalists working in different positions in the Iranian press and the data obtained were evaluated using the content analysis method. In this context, the study aims to fill the gaps in the literature and provide a new perspective to the field. It also aims to contribute to gender equality policies and the establishment of more inclusive approaches in journalism through the obstacles women journalists encounter in their professional lives and the strategies they develop. Additionally, it aims to fill the gap in Turkish literature in this area and make a valuable contribution to academic studies on media, gender and women journalists.