Okul öncesi müzik eğitiminde renklerle temel akor öğretimi
Teaching basic chords with colors in pre-school music education
  1. Tez No: 988746
  2. Yazar: GÜLENDAM KIRBIYIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT ÇELİKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Sanat Dalı
Özet
Bu çalışmada, okul öncesi müzik eğitiminde renklerle ve şekillerle temel akor öğretimine aşamalı geçiş esasına dayanan ve bireysel etkinliklerle desteklenen bir eğitim programı geliştirilmesi amaçlanmıştır. Uygulama sürecinde geliştirilen yönteme dayalı hazırlanan materyaller, eğitsel oyunlar, bireysel çalışmalar ve geri bildirimlerle öğrenme sürecini eğlenceli ve verimli hale getirmeyi amaçlamaktadır. Tüm bu bulgular ışığında bu çalışma, okul öncesi çocukluk dönemindeki nota-akor öğretiminde karşılaşılan zorluklara çözüm bulmayı ve literatürde önerilen yöntemlerin eksik kalan yönlerini tamamlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop an educational program based on a step-by-step transition to teaching basic chords using colors an shapes in preschool music education, supported by individual activities. The materials prepared based on the method developed during the implementation process aim to make the learning process enjoyable and productive through educational games, individual work, and feedback. In light of all these findings, this study aims to find solutions to the difficulties encountered in note-chord teaching in the preschool childhood period and to complement the shortcomings of the methods suggested in the literature.