Obezite cerrahisinde hekimin hukuki sorumluluğu
Legal liability of physicians in obesity surgery
- Tez No: 988794
- Danışmanlar: PROF. DR. SANEM AKSOY DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmada obezite cerrahisi uygulanan hasta ile hekim arasındaki hukuki ilişkide hekimin özel hukuk sorumluluğu incelenmiştir. Hekimin sözleşmesel ve sözleşme dışı sorumluluk halleri ayrı ayrı değerlendirilerek tazminat sorumluluğu üzerinde çalışılmıştır. Bu çerçevede obezite cerrahisinde hukuka uygunluk sebepleri ve tıbbi uygulama hataları yargıya yansıyan uyuşmazlık örnekleri ele alınarak tespit edilmiştir. Çalışma kapsamında yöntem olarak doktrin görüşlerinin incelenmesi, mevzuat analizi ve yargı kararlarının araştırılması benimsenmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda hekimlerin yalnızca cerrahi tedavinin başarısından değil tedavi sürecinin her aşamasında özen yükümlülüğüne ve tıbbi standartlara uygun davranmakla sorumlu oldukları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the private law liability of physicians within the legal relationship established between the patient undergoing obesity surgery and the treating surgeon. The physician's contractual and non-contractual liability regimes are evaluated separately, with a particular focus on compensation liability. In this context, grounds of lawfulness in obesity surgery and instances of medical malpractice are identified through the analysis of judicial disputes. The methodology of the study is based on the examination of doctrinal opinions, legislative analysis, and the review of judicial decisions. The findings indicate that physicians are not only responsible for the success of the surgical intervention but are also obliged to comply with their duty of care and established medical standards at every stage of the treatment process.