Analysis of power factor correction in AC-DC converters using frequency-clamped continuous conduction mode controller
Frekans-limitlenmiş devamlı iletim modu kontrolcüsü kullanan AC-DC dönüştürücülerde güç faktörü analizi
  1. Tez No: 988836
  2. Yazar: OĞUZ SALAR
  3. Danışmanlar: PROF. ABDULLAH ATALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Dünya çapında artan elektrik ihtiyacı, beraberinde yüksek verimlilik ve daha yüksek güç kalitesi regülasyonlarını da getiriyor. AC/DC dönüştürücülerde bu artan ihtiyacı karşılamak için, güç faktörü düzeltici sistemler, 1.0 güç faktörüne ulaşmak ve şebekede kullanılmayan gücün iletimini ve şebekedeki bozulmaları azaltmak için kullanılır. Bu sistemlerin çalışabilmesi için pek çok kontrolcü yöntemi kullanılmaktadır ve bazıları spesifik olarak elektromanyetik girişimi azaltmak için özel olarak tasarlanmıştır. Bu tezde, PI kontrolcü, histerezis kontrolcü ve frekans limitlenmiş kritik iletim modu (FLKIM) gibi bazı yaygın kontrolcüler, yeni önerilen frekans limitlenmiş devamlı iletim modu (FLDIM) kontrolcüsüne ek olarak, SIMPLORER programında simüle edilmiştir. Simülasyonlar sonucu, FLDIM kontrolcünün bir alternatif olarak kullanılabileceği ve çalışma koşullarına bağlı olarak optimize edilebileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With increasing electricity demand throughout the world, the regulations for efficiency and power quality also increases. In order to meet this increased demand in AC/DC converters, power factor corrector systems are used to achieve a power factor of 1.0 and reduce the transmission of unused power and distortion in the distribution network. In order for these systems to function, several controller methods are used with some being specially designed to reduce electromagnetic interference (EMI). In this thesis, several common controllers such as the PI controller, hysteresis controller and a frequency-clamped critical conduction mode (FCCrM) controller are simulated using the SIMPLORER program, in addition to a newly proposed frequency-clamped continuous conduction mode (FCCCM) controller. The results of the simulations show the FCCCM controller can be used as a controller alternative with options to optimize the results based on the operating conditions.