Kompozit içerikli farklı CAD/CAM bloklara cilalama işlemleri ve düşük pH sıvılar uygulanmasının ışık geçirgenliği ve renk değişimlerine etkisinin incelenmesi
Effect of polishing processes and exposure to low-pH liquids on the translucency and color stability of composite-based CAD/CAM blocks
  1. Tez No: 988837
  2. Yazar: DİLARA KÜÇÜK GÖKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ÇINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
Özet
Geleneksel seramik esaslı CAD/CAM materyallerine alternatif olarak geliştirilen hibrid CAD/CAM kompozit bloklar, farklı oranlarda rezin matris içine dağılmış inorganik dolduruculardan oluşmaktadır. Bu in vitro çalışmada, üç farklı hibrid CAD/CAM bloğundan (Vita Enamic, Shofu Block HC ve GC Cerasmart) toplam 240 adet örnek hazırlanmıştır. Örnekler, uygulanan yüzey işlemi tipine göre (Optiglaze veya mekanik polisaj) iki ana gruba ayrılmıştır. Her grup kendi içinde dört alt gruba ayrılarak kahve, kola, sentetik mide asidi veya distile su (kontrol) içerisinde bekletilmiştir. Bu solüsyonların renk değişimi (ΔE), translusensi parametresi (TP) ve yüzey pürüzlülüğü (Ra) üzerindeki etkileri; çok faktörlü varyans analizi (üç yönlü ANOVA) ve post hoc testleri (Tukey HSD veya Bonferroni) kullanılarak p<0,05 anlamlılık düzeyinde istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Hibrid CAD/CAM blokları, düşük pH'lı solüsyonlara maruz kaldığında değişen derecelerde renklenme, translusensi kaybı ve yüzey pürüzlülüğü değişimleri göstermiştir. En yüksek renk değişimine kahve neden olurken; asidik solüsyonlar (mide asidi ve kola) yüzey pürüzlülüğü üzerinde daha belirgin bir etki yaratmıştır. Yüzey işlemlerinin bu etkileri belirli bir ölçüde hafiflettiği görülmüştür. Bu çalışma, kompozit esaslı CAD/CAM bloklarının, ağız ortamını simüle eden asidik koşullar altında materyale bağlı optik ve yüzey özelliği değişimleri sergilediğini kanıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Hybrid CAD/CAM composite blocks, developed as alternatives to conventional ceramic-based CAD/CAM materials in dentistry, are composed of inorganic fillers dispersed in a resin matrix at varying ratios. In this in vitro study, a total of 240 specimens were prepared from three different hybrid CAD/CAM blocks (Vita Enamic, Shofu Block HC, and GC Cerasmart). The specimens were divided into two main groups according to surface treatment type (Optiglaze or mechanical polishing). Each group was further divided into four subgroups and immersed in coffee, cola, synthetic gastric acid, or distilled water (control). The effects of these solutions on color change (ΔE), translucency parameter (TP), and surface roughness (Ra) were statistically analyzed using multifactorial analysis of variance (three-way ANOVA) and post hoc tests (Tukey HSD or Bonferroni), with a significance level set at p < 0.05. Hybrid CAD/CAM blocks showed varying degrees of discoloration, translucency loss, and surface roughness changes when exposed to low-pH solutions. Coffee caused the greatest color change, while acidic solutions (gastric acid and cola) had a more pronounced effect on surface roughness. Surface treatments were shown to mitigate these effects to some extent. This study demonstrates that composite-based CAD/CAM blocks exhibit material-dependent optical and surface property changes under acidic conditions simulating the oral environment.