Glioblastoma tümör modeli oluşturulan farelerde elektrik alan kanser tedavisinin tümör immünolojisi üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of electric field cancer treatment on tumor immunology in mice with a glioblastoma tumor model
- Tez No: 988835
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Onkoloji, Nöroşirürji, Child Health and Diseases, Oncology, Neurosurgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Glioblastom (GBM), santral sinir sistemi tümörleri (SSS) içerisinde en kötü prognoza sahip olan tümördür. GBM, dünya sağlık örgütünün glial tümörler için kullandığı glial tümör derecelendirmesinde DSÖ derece 4 olarak sınıflandırılmaktadır. Tüm SSS tümörlerinin %15'ini oluştururken, tüm malign SSS tümörlerinin %45-50'sini oluşturur. GBM'ler oldukça malign seyir gösterdiklerinden dolayı yaşam beklentisi çoğu hastada 1 yılın altındadır. GBM tedavisi multidisipliner bir yaklaşım gerektirmektedir. Güncel GBM tedavisinde rutin olarak cerrahi rezeksiyon, kemoterapi (KT) ve radyoterapi (RT) hasta durumuna bağlı olarak farklı kombinasyonlar şeklinde uygulanmaktadır. Ancak artan teknolojik gelişmelere rağmen tedavide istenilen başarı elde edilememiştir. Bundan dolayı GBM hastalarının prognozunu iyileştirmek amacıyla birçok yeni tedavi üzerinde çalışmalar devam etmektedir. Yeni geliştirilen tümör tedavi alanları (TTF), elektrokapasitif kanser tedavisi (ECCT), hedefe yönelik tedaviler ve immünoterapi gibi yenilikçi tedaviler hastaların sağ kalım oranının arttırılması için umut vadetmektedir. GBM tedavisinde günümüzde kullanılan cerrahi rezeksiyon, KT ve RT tedavi seçeneklerinden sonra 4. tedavi modalitesi olarak elektrik alan tedavisi öne çıkmaktadır. Bu tedavinin 2011 yılında nüks GBM vakalarında, 2015 yılında yeni tanı GBM vakalarında kullanımı FDA tarafından onaylanmıştır. ECCT, düşük yoğunluklu, orta frekanslı alternatif elektrik alanları kullanarak tümör hücrelerini seçici olarak hedef alan yenilikçi bir tedavi yaklaşımıdır. ECCT, hücre üzerinde hem doğrudan sitotoksik etkiye hem de tümör mikroçevresinde immün yanıtı tetikleme potansiyeline sahiptir. ECCT'nin temel prensibi, kanser hücrelerinin mitoz bölünme safhasındaki mikrotübül ağının stabilizasyonunu bozarak ve hücre döngüsünün duraklaması üzerinden hücre ölümünü indüklemektir. Ayrıca bu temel etki mekanizmasının yanında hücresel stres ve ölüm sırasında salınan DAMP'lar aracılığıyla immün sistemi aktive ederek tümör kontrolünü desteklemektedir. ECCT non-invaziv bir şekilde uygulanır. Tedavi, cilde temas eden kapasitif plakalar aracılığıyla tümöre lokal elektrik alanı uygulanması esasına dayanır. ECCT'de orta frekanslı (100 kHz) ve düşük yoğunluklu (18 Vpp) bir elektrik alan kullanılır. Burada kullanılan düşük yoğunluklu alan güvenli seviyelerde uygulanmaktadır. Literatürde ECCT'nin fare modellerinde oluşturulmuş diğer organ tümörleri ve GBM hücre hatları üzerindeki etkisi ile ilgili çalışmalar mevcuttur. Ancak bizim çalışmamızda olduğu gibi farede oluşturulan GBM tümör modeli üzerinde ECCT'nin etkinliği ve bunun immün sistem üzerine etkileri ile ilgili çalışmalar kısıtlıdır. Bu nedenle biz de yaptığımız bu çalışma ile glioblastomun tedavisinde yeni bir tedavi seçeneği olarak öne çıkan elektrokapasitif kanser tedavisinin farede oluşturulan glioblastom tümör modeli üzerindeki etkisini, immün sistem ve tümör immünolojisi üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlıyoruz.
Özet (Çeviri)
Glioblastoma (GBM) is the tumor with the worst prognosis among central nervous system (CNS) tumors. GBM is classified as WHO grade 4 in the glial tumor grading system used by the World Health Organization. It constitutes 15% of all CNS tumors and 45-50% of all malignant CNS tumors. Because GBMs are highly malignant, life expectancy is less than one year in most patients. GBM treatment requires a multidisciplinary approach. Current GBM treatment routinely involves surgical resection, chemotherapy (CT), and radiotherapy (RT), in various combinations depending on the patient's condition. However, despite increasing technological advancements, the desired success in treatment has not been achieved. Therefore, research continues on many new treatments to improve the prognosis of GBM patients. Innovative treatments such as newly developed tumor therapy fields (TTF), electrocapacitive chemotherapy (ECCT), targeted therapies, and immunotherapy offer promise for increasing patient survival rates. Following surgical resection, chemotherapy, and radiotherapy, electrical field therapy (ECCT) is emerging as the fourth treatment modality for GBM. Its use was approved by the FDA in 2011 for recurrent GBM cases and in 2015 for newly diagnosed GBM cases. ECCT is an innovative treatment approach that selectively targets tumor cells using low-intensity, medium-frequency alternating electric fields. ECCT has both a direct cytotoxic effect on cells and the potential to trigger an immune response in the tumor microenvironment. The basic principle of ECCT is to induce cell death by disrupting the stabilization of the microtubule network during the mitotic phase of cancer cells and causing cell cycle arrest. In addition to this basic mechanism of action, it supports tumor control by activating the immune system through DAMPs released during cellular stress and death. ECCT is applied non-invasively. The treatment is based on applying a local electric field to the tumor via capacitive plates that come into contact with the skin. ECCT uses a medium-frequency (100 kHz) and low-intensity (18 Vpp) electric field. The low-intensity field used here is applied at safe levels. Studies exist in the literature regarding the effects of ECCT on other organ tumors and GBM cell lines created in mouse models. However, studies on the effectiveness of ECCT on a mouse-created GBM tumor model, as in our study, and its effects on the immune system are limited. Therefore, with this study, we aim to investigate the effect of electrocapacitive cancer therapy, which stands out as a new treatment option in the treatment of glioblastoma, on a mouse-created glioblastoma tumor model, and its effects on the immune system and tumor immunology.