Kentlerde gündüz ve gece temsili
Representation of day and night in cities
- Tez No: 988863
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN ÖZLEM AKTUĞLU AKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Mekan Organizasyonu ve Tasarım Bilim Dalı
Özet
Günümüzde kent deneyimi, yalnızca fiziksel mekânlarla kurulan ilişkilerle sınırlı kalmayıp, dijital platformlarda paylaşılan görseller aracılığıyla da yeniden şekillenmektedir. Bireysel algının görsel anlatımla birleştiği ve paylaşma kültürünün dönüştüğü çağımızda, kent algısı ve temsili günün farklı zaman dilimlerinde dahi değişim göstermektedir. Bu bağlamda, kullanıcıların kentle kurduğu deneyimin günün farklı saatlerine göre değişmesinden ve bu değişimin kent temsilini dönüştürmesinden hareketle, bu tezde kent temsilinin zaman bağlamındaki dönüşümü incelenmiştir. Özellikle gece temsili söz konusu olduğunda, bu algının biçimlenmesinde temel belirleyici unsur aydınlatmadır. Dolayısıyla, gece temsilini kapsamlı biçimde açıklayabilmek için ilgili aydınlatma tipolojilerinin de ele alınması gerekmektedir. Bu doğrultuda,“Kentin gece ve gündüz temsilleri arasındaki farklılıklar, aydınlatma tipolojileri bağlamında nasıl açıklanabilir?”sorusu temel araştırma sorusu olarak belirlenmiştir. Kentlerde gece ve gündüz saatlerinde değişen algı ve buna bağlı olarak değişen kent temsilinin devamında bu değişimin aydınlatma tipolojileri ile ilişkisinin belirlenmesi ve açıklanması çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Yeni ve kamuya açık bir Instagram hesabı üzerinden elde edilen ve kullanıcılar tarafından oluşturulan Instagram temelli görsel içeriğe dayalı dijital veriler, çalışmanın veri setini oluşturmuştur. Örnek alan olarak, 2024 yılında yayımlanan Sosyal Medya Endeksi (Titan Travel,2024) raporunda yayınlanan ilk 10 kent kabul edilmiştir. Veri kullanımında belirli sınırlamalar yapılmış olup yalnızca gündüz ve geceye ait fotoğraf içeriklerine odaklanılmıştır. Bu çerçevede, dijital temsillerin sunduğu veriler aracılığıyla yapılan analizler sonucunda, farklı zaman dilimlerinde algılanan kent temsili kavramı gece temsilinin oluşmasında temel kriter olan aydınlatma kavramı ile değerlendirilmiştir.“Gece temsillerinde belirli kentsel aydınlatma tipolojisi baskındır; kentlerde gece temsili yoğunluklu olarak anıtsal-simge yapı aydınlatması yöntemleri ile vurgulanmış işaret ögelerinde üretilir”hipotezi koşullu olarak sağlanmıştır. Tez kapsamında Instagram verilerinin sunduğu potansiyel kullanılarak gündüz ve gece temsil farkının sayısal ve kavramsal boyutları ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the urban experience is shaped not only through interactions with physical spaces but also through visual content shared on digital platforms. In an era where individual perception merges with visual representation and the culture of sharing is transformed, urban perception and representation vary across different times of the day. Based on the changing experiences of users throughout the day and the consequent transformations in urban representation, this thesis examines how urban representation evolves in relation to temporal context. In particular, nighttime representations are primarily shaped by lighting. Therefore, to comprehensively explain nighttime representation, relevant lighting typologies must also be considered. Accordingly, the research question guiding this study has been formulated as:“How can differences between daytime and nighttime urban representations be explained in the context of lighting typologies?”The aim of this study is to determine and explain the relationship between changing urban perception across daytime and nighttime hours and lighting typologies. The dataset for this study consists of digital data derived from publicly available Instagram content, created by users on new accounts. The sample includes the top ten cities reported in the 2024 Social Media Index (Titan Travel, 2024). Certain limitations were applied in data selection, focusing exclusively on photographs representing daytime and nighttime. Through analyses based on these digital representations, the concept of urban representation as perceived across different times of day is evaluated in relation to lighting, which is the key determinant in the formation of nighttime representation. The hypothesis“In nighttime representations, specific urban lighting typologies dominate, with urban landmarks emphasized through monumental or symbolic illumination methods”is conditionally supported. Utilizing the potential of Instagram-derived data, the thesis quantitatively and conceptually addresses the differences between daytime and nighttime urban representations.