Çilekte su stresi ile bazı bitki ve meyve özelliklerinin karakterizasyonu
Characterization of some plant and fruit characteristics and water stress on strawberry
- Tez No: 988873
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH KAFKAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 2023-2024 yetiştirme dönemlerinde Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü ve Yaltır A.Ş.'nin araştırma uygulama alanları ile laboratuvarlarında yürütülmüştür. Kara ve Beauty çeşitleri ile bu çeşitlerin melezlenmesi sonucunda elde edilen 180 adet F1 genotipin kollarından çoğaltılan köklenmiş bitkilerin bitkisel materyal olarak kullanıldığı bu denemede, bitkiler, iki gruba ayrılmış ve birinci gruptaki bitkilere Polietilen glikol (PEG) 6000 kullanılarak kuraklık stresi uygulanmıştır. İkinci grup bitkiler ise, meyve elde edebilmek amacıyla içeriğinde 2:1 oranda torf perlit karışımı bulunan saksılarda yetiştirilmiştir. Kuraklık uygulamasından sonra bitkilerde, bitki zararlanma derecesi, yaprak alanı, yaprakta kuru ağırlık oranı, yaprak sıcaklığı, yaprak klorofil içeriği, fotosistem II etkinliği, yaprak oransal su içeriği, normalize edilmiş fark bitki örtüsü indeksi (NDVI) ve membran zararlanma oranı parametrelerinin ölçüm ve analizleri gerçekleştirilmiştir. Araştırmada elde edilen meyvelerde ise, bazı bitki ve meyve özelliklerini karakterize etmek amacıyla UPOV 2012 kriterlerine göre gözlemler ve ölçümler yapılmıştır. Sonuç olarak, tez çalışmasında 1, 2, 12, 21, 38, 39, 51, 96, 108, 130, 142, 168, 173, 176, 177 numaralı genotipler kuraklığa karşı tolerant bireyler olarak tespit edilmiştir. Ancak, bu genotiplerin yumuşak meyvelere sahip olduğu ve iriliklerinin ise, çoğunlukla küçük veya orta iri şeklinde olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in the research and application areas, as well as laboratories of the Department of Horticulture at Çukurova University Faculty of Agriculture and Yaltır Inc. during the 2023-2024 growing seasons. Rooted plants propagated from runners of Kara and Beauty varieties and 180 F1 genotypes obtained by hybridizing these varieties were used as plant material. These plants were divided into two groups, and the plants in the first group were subjected to drought stress using polyethylene glycol (PEG) 6000. The second group of plants was grown in pots containing a 2:1 mixture of peat and perlite in order to produce fruit. After the drought treatment, measurements and analyses were performed on the plants for the following parameters: plant damage degree, leaf area, dry weight ratio in leaves, leaf temperature, leaf chlorophyll content, photosystem II activity, relative water content in leaves, normalized difference vegetation index (NDVI), and membrane damage ratio. In the fruits obtained in the study, observations and measurements were performed according to UPOV 2012 criteria to characterize certain plant and fruit characteristics. As a result, genotypes numbered 1, 2, 12, 21, 38, 39, 51, 96, 108, 130, 142, 168, 173, 176, and 177 were identified as drought-tolerant individuals in the thesis study. However, it was found that these genotypes produce soft fruits and their sizes are mostly small or medium.