Investigation of the anticancer effect of simultaneouslyapplying RNA-Based P53 activation and MDM2 inhibition indifferent cancer cell lines carrying wild-type P53
Yaban tip P53 taşıyan farklı kanser hücre hatlarında RNAtabanlı P53 aktivasyonu ve MDM2 inhibisyonunun eş zamanlıuygulanmasının antikanser etkisinin araştırılması
- Tez No: 988874
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
Özet
p53–MDM2 ekseni, hücresel stres yanıtlarının merkezi bir düzenleyicisidir ve bozulması tümör gelişimi ile tedaviye direnç oluşumuna katkıda bulunur. Bu çalışma, yabani tip p53 içeren A549 ve HCT116 hücre hatlarında p53–MDM2 eksenini modüle etmeye yönelik ikili bir RNA temelli stratejiyi araştırmıştır. Yaklaşım, p53 transkripsiyonunun küçük aktive edici RNA (sap53) ile artırılmasını ve p53'ün negatif düzenleyicisi olan MDM2'nin küçük engelleyici RNA (siMDM2) ile baskılanmasını içermiştir; her iki molekül de katyonik bir lipid taşıyıcı aracılığıyla hücrelere iletilmiştir. qPCR ve Western blot analizleri, sap53'ün p53 mRNA ve protein seviyelerini yükselttiğini, siMDM2'nin ise MDM2 ekspresyonunu azaltarak p53'ün degradasyonunu engellediğini ve endojen p53'ü stabilize ettiğini göstermiştir. Kombine uygulama, tekli uygulamalara kıyasla p53 birikimini daha fazla artırmış ve p21 ile PUMA gibi p53'ün aşağı akım hedeflerinin güçlü şekilde indüklenmesine yol açarak hücre döngüsü durması ve apoptozla ilişkili yolakları aktive etmiştir. Fonksiyonel analizler, bu ikili yaklaşımın proliferasyonu azalttığını ve en belirgin canlılık düşüşünün kombinasyon grubunda gerçekleştiğini ortaya koymuştur. Ayrıca, migrasyon ve invazyon analizleri hücresel hareketliliğin baskılandığını ve en güçlü inhibisyonun kombine uygulamada olduğunu göstermiştir; bu durum, güçlendirilmiş p53 sinyalinin büyüme baskılanmasına ve metastatik potansiyelin azalmasına katkı sağladığını ortaya koymuştur. MDM2 ekspresyon paternleri, p53 aracılı transkripsiyonel artış ile siRNA kaynaklı baskılanma arasındaki dengeyi yansıtmıştır. Genel olarak bulgular, eşzamanlı p53 aktivasyonu ve MDM2 inhibisyonunun p53 sinyalini güçlendirdiğini, proliferasyon ve hareketliliği baskıladığını ve antitümör yanıtları artırdığını göstermiştir. Böylelikle, katyonik lipid içinde saRNA ve siRNA'nın eş zamanlı verilmesi, fonksiyonel p53'e sahip tümörler için umut verici bir RNA tabanlı tedavi stratejisi sunmuştur.
Özet (Çeviri)
The p53–MDM2 axis is a central regulator of cellular stress responses, and its dysregulation contributes to tumor development and therapeutic resistance. This study investigated a dual RNA-based strategy designed to modulate this axis in A549 and HCT116 cancer cell lines harboring wild-type p53. The approach involved activating p53 transcription through small activating RNA (sap53) while simultaneously suppressing its negative regulator MDM2 using small interfering RNA (siMDM2), both delivered within a cationic lipid carrier. qPCR and Western blot analyses showed that sap53 increased p53 mRNA and protein levels, whereas siMDM2 efficiently reduced MDM2 expression and stabilized endogenous p53 by preventing its degradation. Combined treatment enhanced p53 accumulation more than single applications and led to strong induction of downstream targets p21 and PUMA, indicating activation of pathways governing cell-cycle arrest and apoptosis. Functional assays demonstrated that this dual strategy reduced cellular proliferation, with the combination group showing the most pronounced decrease in viability. Moreover, migration and invasion assays revealed a marked suppression of cellular motility, with the combined treatment exerting the strongest inhibitory effect, exhibiting that reinforced p53 signaling contributed to growth inhibition and reduced metastatic potential. MDM2 expression patterns reflected the balance between p53-driven transcriptional induction and siRNA-mediated suppression. Overall, these findings indicated that simultaneous p53 activation and MDM2 inhibition amplified p53 signaling, suppressed proliferation and mobility, and strengthened antitumor responses. Therefore, co-delivery of saRNA and siRNA in cationic lipid offered a promising RNA-based treatment strategy for tumors that retain functional p53.