Rejeneratif endodontik tedavide kullanılan biyoaktif simanlarınörtücülük düzeylerinin ve bağlanma dayanımlarının in vitro olarak incelenmesi
Sealing ability and bond strength of bioactive endodontic cements used in regenerative endodontic treatment: An in vitro study
- Tez No: 988896
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU PINAR ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pedodonti Bilim Dalı
Özet
Bu in vitro çalışmada, simüle rejeneratif endodontik tedavide(RET),trombositten zengin fibrin(PRF) üstüne koronal bariyer materyali olarak ilk kez NeoPUTTY MTA kullanılarak, Biodentine ile örtücülük düzeyleri ve bağlanma dayanımları açısından karşılaştırılarak değerlendirilmiş ve kolajen membran kullanımının sonuçlara etkisi araştırılmıştır.Açık apeks simülasyonu oluşturulan 68 tek köklü premolar dişin yarısına kolajen membran uygulanmış, kalan yarısına doğrudan NeoPUTTY MTA,Biodentine uygulanıp,21 gün beklenmiştir.Örtücülük düzeyi (4 grup;n=8) Mikro-BT ile analiz edilmiş,bağlanma dayanımı (4 grup;n=18) itme bağlanma dayanımı testi uygulanarak, kırılma tipleri incelenmiştir.Biodentine ve KM+Biodentine gruplarının itme bağlanma dayanımı değerlerinin,NeoPUTTY MTA ve KM+NeoPUTTY MTA gruplarından anlamlı derecede yüksek olduğu belirlenmiştir(p<0,001).Kırılma tipleri incelendiğinde;adeziv kırılma tipinin en çok KM+NeoPUTTY MTA grubunda;koheziv ve miks kırılma tipi oranları toplamının Biodentine(%88,8) ve KM+Biodentine(%94,5) gruplarında en yüksek olduğu izlenmiştir.NeoPUTTY MTA ve KM+NeoPUTTY MTA gruplarının, toplam kalsiyum silikat esaslı siman içindeki siman materyali oranı, Biodentine grubundan istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek iken(p=0,002;p=0,013);gap oranının anlamlı derecede düşük olduğu saptanmıştır(p=0,002;p=0,020).Kolajen membran kullanımının bağlanma dayanımı ve örtücülük düzeyi açısından materyallerin kendi içinde istatistiksel olarak anlamlı bir katkısı bulunmamakla birlikte; Biodentine ile birlikte kullanımının, Biodentindeki siman materyali oranının artmasına, KM+NeoPUTTY MTA ile benzer siman materyali hacmi ve gap oranının izlenmesine katkı sağlamıştır.Biodentine'nin yüksek bağlanma dayanımı değerleri sayesinde RET'de ince kök dentinine güçlü biçimde bağlanarak, oklüzal yükler ve restoratif materyallerin kondansasyonunda uygulanan kuvvetlerle ortaya çıkabilecek başarısızlık riskini azaltabileceği ancak örtücülük düzeyinin düşük olması nedeniyle immediat kaide materyali ile uygulanılması gerektiği düşünülmektedir.NeoPUTTY MTA'nın örütücülük düzeyi yüksek olmasına rağmen hızlı bir mekanik direnç gösterememesi,ilk tercih edilen materyal olmaması gerektiğini düşündürmektedir. Çalışma sonuçlarının,materyallerin klinik performansıyla ilişkilendirilmesi ile de daha güvenilir öneriler sunulabileceği varsayılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This in vitro study evaluated, for the first time, coronal sealing ability and push-out bond strength of NeoPUTTY MTA used as a coronal barrier over platelet-rich fibrin in simulated regenerative endodontic treatment, compared with Biodentine, and examined the effect of a collagen membrane. 68 single-rooted premolars with simulated open apices were prepared;a collagen membrane was applied to half, NeoPUTTY MTA or Biodentine was directly placed in the others, and all specimens were stored for 21 days. Sealing ability (4 group;n=8) was assessed by micro-CT , push-out bond strength (4 group;n=18) with push-out test, and failure modes were evaluated. Biodentine and KM+Biodentine groups showed significantly higher push-out bond strength values than NeoPUTPUTTY MTA and KM+NeoPUTTY MTA(p<0,001).Adhesive failures occurred more often in the KM+NeoPUTTY MTA group, whereas cohesive and mixed failures predominated in Biodentine(%88,8) and KM+Biodentine(%94,5) groups.Cement percentages within calcium silicate–based cement were higher in NeoPUTTY MTA and KM+NeoPUTTY MTA than in Biodentine(p=0,002;p=0,013),while gap percentages were lower (p=0,002;p=0,020). Although the collagen membrane did not significantly affect sealing ability or bond strength within each material, its use with Biodentine increased the cement percentage, yielding cement volume and gap values comparable to KM+MTA. With its high bond strength, Biodentine may adhere to thin radicular dentine,reducing displacement risk under occlusal or restorative forces;however, its lower sealing ability indicates the need for an immediate base material.Although NeoPUTTY MTA showed sealing ability,its limited early mechanical resistance suggests it may not be the ideal primary coronal barrier.Relating these findings to clinical performance may provide more reliable recommendations.