Kocaeli ilinde görev yapmakta olan hekimlerde depresyon ve anksiyete bozukluklarının görülme sıklığının ve buna etki eden faktörlerin belirlenmesi
Prevalence of depression and anxiety disorders and associated factors among physicians working in Kocaeli province
- Tez No: 988897
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN TUZ YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç Depresyon ve anksiyete, hekimler arasında yaygın görülen ve mesleki performansı olumsuz etkileyen önemli ruhsal sağlık sorunlarıdır. Bu çalışma, Kocaeli ilinde görev yapan hekimlerde depresyon ve anksiyete belirtilerinin sıklığını değerlendirmeyi ve bu belirtilerle ilişkili bireysel, mesleki ve çevresel faktörleri belirlemeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikteki bu çalışma, 01 Temmuz–31 Ekim 2025 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Kocaeli ilinde kamu sağlık kurumlarında görev yapan 322 hekime, çevrim içi olarak GSA-12 ve YAB-7 ölçeklerini içeren bir anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler parametrik ve non-parametrik testlerle analiz edilmiş; p<0.05 değeri anlamlılık sınırı olarak kabul edilmiştir. Bulgular Katılımcıların %66,5'i depresyon, %48,1'i ise anksiyete açısından klinik eşik değerinin üzerindedir. Ruhsal belirti düzeyleri; uzun çalışma saatleri, nöbet sıklığı, mobbing, şiddete maruz kalma ve düşük mesleki memnuniyet ile anlamlı şekilde ilişkilidir. Sosyal aktivite ve hobisi olan hekimlerde bu düzeylerin anlamlı biçimde daha düşük olduğu saptanmıştır. Sonuç Hekimler, depresyon ve anksiyete açısından yüksek risk grubunu oluşturmaktadır. Ruhsal sağlığın korunması için yalnızca bireysel değil, kurumsal düzeyde de önleyici ve destekleyici müdahalelere ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim Depression and anxiety are common mental health problems among physicians and significantly impact professional performance. This study aims to evaluate the prevalence of depressive and anxiety symptoms among physicians working in Kocaeli province and to identify individual, occupational, and environmental factors associated with these symptoms. Materials and Methods This descriptive and cross-sectional study was conducted between July 1 and October 31, 2025. An online questionnaire including the GSA-12 and GAD-7 scales was administered to 322 physicians working in public health institutions in Kocaeli. Data were analyzed using parametric and non-parametric statistical tests, and p<0.05 was considered statistically significant. Results Among the participants, 66.5% scored above the clinical threshold for depression and 48.1% for anxiety. Symptom levels were significantly associated with long working hours, frequency of night shifts, exposure to mobbing and violence, and low job satisfaction. Physicians who engaged in hobbies or social activities showed significantly lower levels of depressive and anxiety symptoms. Conclusion Physicians constitute a high-risk group in terms of depression and anxiety. To protect their mental health, not only individual but also institutional-level preventive and supportive interventions are needed.