Serebral palsili çocuk hastaların beslenme durumu ve etki eden faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of nutritional status and influencing factors in pediatric patients with cerebral palsy
- Tez No: 988935
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmada, Konya Şehir Hastanesi Çocuk Nöroloji ve Çocuk Gastroenteroloji Poliklikleri'nde izlenen serebral palsili (SP) hastaların antropometrik ve laboratuvar ölçümleri ile beslenmeye etki eden faktörlerin belirlenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Serebral palsi tanısı ile izlenen 01.01.2022 ile 30.05.2025 tarihleri arasında 2-18 yaş aralığındaki 100 hastanın antropometrik ölçümleri, klinik ve laboratuvar bulguları ile eşlik eden problemler ve malnütrisyon durumları kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 100 SP'li çocuğun yaş ortalaması 8.2 ± 3,7 yıl ve %56'sı erkekti. En sık görülen SP tipi spastik kuadripleji (%42) idi. Antropometrik değerlendirmede çocukların çoğunda kilo, boy ve vücut kitle indeksi (VKİ) değerleri yaşa göre düşüktü. Üst orta kol çevresi (MUAC) z-skoru analizlerinde olguların %54'ünde orta veya ağır düzeyde malnütrisyon saptandı; bu oran kuadriplejik grupta anlamlı biçimde yüksekti (p<0,05). Prealbumin ve ferritin düzeylerinin düşük bulunması malnütrisyonu biyokimyasal olarak destekledi. Oral-motor skorların yaşla birlikte azalma eğilimi gösterdiği ve kuadriplejik tipte bu skorun en düşük düzeyde olduğu tespit edildi. Manyetik rezonans görüntüleme (MRG) bulgularında en sık periventriküler lökomalazi (%37,69) saptandı. Beyaz cevher lezyonları preterm ve diplejik, gri cevher lezyonları ise term ve hemiplejik olgularda daha yaygındı. Bulgular, motor etkilenim şiddeti arttıkça beslenme bozukluğu ve büyüme geriliğinin belirginleştiğini göstermiştir. Sonuç: Serebral palsi; antropometrik ölçümleri, MUAC z-skorları ve oral-motor fonksiyonları anlamlı düzeyde etkilemektedir. Motor tutulum şiddeti arttıkça malnütrisyon oranı yükselmekte, büyüme geriliği ve beslenme güçlüğü daha belirgin hale gelmektedir. Özellikle spastik kuadriplejik olgularda oral-motor fonksiyon kaybı, düşük prealbumin düzeyleri ve periventriküler lökomalazi gibi yaygın MRG lezyonları birlikte izlenmektedir. Erken dönemde başlatılacak multidisipliner yaklaşımların beslenme yetersizliklerinin önlenmesinde önemli olabileceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: In this study, the aim was to identify factors affecting nutrition by evaluating the anthropometric and laboratory measurements of patients with cerebral palsy who were followed at the Pediatric Neurology and Pediatric Gastroenterology Outpatient Clinics of Konya City Hospital. Materials and Methods: A total of 100 patients aged 2–18 years who were followed with a diagnosis of CP between January 1, 2022, and May 30, 2025 were included. Anthropometric measurements, clinical and laboratory findings, accompanying problems, and malnutrition status were recorded. Results: The mean age of the patients was 8.2 ± 3.7 years, and 56% were male. The most common CP type was spastic quadriplegia (42%). Anthropometric evaluation showed that most children had weight, height, and Body Mass Index (BMI) values below age-specific norms. Mid-upper arm circumference (MUAC) z-score analysis revealed moderate to severe malnutrition in 54% of cases, with a significantly higher rate in the quadriplegic group (p<0.05). Low prealbumin and ferritin levels biochemically supported the presence of malnutrition. Oral-motor scores showed a decreasing trend with increasing age and were lowest in the quadriplegic type. The most frequent Magnetic Resonance Imaging (MRI) finding was periventricular leukomalacia (37.69%). White matter lesions were more common in preterm and diplegic cases, whereas gray matter lesions were more prevalent in term and hemiplegic cases. Nutritional disorders and growth retardation became more pronounced with increasing severity of motor impairment. Conclusion: Cerebral palsy significantly affects anthropometric measurements, MUAC z-scores, and oral-motor functions. As the severity of motor involvement increases, malnutrition rates rise, and growth retardation and feeding difficulties become more pronounced. In particular, spastic quadriplegic cases often present with oral-motor dysfunction, low prealbumin levels, and common MRI lesions such as periventricular leukomalacia. Early implementation of multidisciplinary approaches is considered potentially important in preventing nutritional deficiencies.