Evsel atıksuların dinamik membran biyoreaktörü ile arıtımının laboratuvar ölçeğinde incelenmesi
Laboratory-scale investigation of domestic wastewater treatment using a dynamic membrane bioreactor
- Tez No: 989045
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ELÇİN ERKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, evsel atıksuların arıtımında dinamik membran (DM) teknolojisinin uygulanabilirliği laboratuvar ölçekli bir dinamik membran biyoreaktör (DMBR) sistemi kullanılarak araştırılmıştır. Çalışmada laboratuvar şartlarında hazırlanmış sentetik evsel atıksu kullanılmış ve sistem performansı kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ), askıda katı madde (AKM), filtrasyon akısı ve transmembran basınç (TMB) parametreleri üzerinden değerlendirilmiştir. Deneysel çalışmalar sonucunda kontrol reaktöründe 3000 MLSS konsantrasyonunda %83–94 ve 4000 MLSS konsantrasyonunda %85–91 KOİ giderim verimleri elde edilmiştir. DMBR sisteminde ise 3000 MLSS konsantrasyonunda %82–99, 4000 MLSS konsantrasyonunda %91–98 KOİ giderim verimleri elde edilmiştir. AKM giderim verimleri %95'in üzerinde elde edilmiştir. DM tabakası oluşumundan sonra reaktörün çıkış suyu bulanıklık gideriminin kontrol reaktörüne göre daha iyi olduğu görülmüştür. Proses işletiminde, 3000 MLSS'de 13–23 L/m²·h aralığında 4000 MLSS'de ise 9–23 L/m²·h aralığında akı değerleri ölçülmüştür. TMB değerlerinin işletme süresi boyunca kademeli olarak arttığı, ani fouling davranışının gözlenmediği tespit edilmiştir. Artan MLSS konsantrasyonlarının dinamik membran oluşumunu hızlandırdığı, ancak yüksek MLSS seviyelerinde TMB artış hızının yükseldiği belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, dinamik membran teknolojisinin evsel atıksu arıtımında yüksek arıtma verimi, kontrol edilebilir filtrasyon davranışı ve düşük işletme maliyeti potansiyeli sunduğunu göstermektedir. Bu yönüyle DMBR sistemleri, konvansiyonel membran biyoreaktörlere ve klasik biyolojik arıtma sistemlerine ekonomik ve sürdürülebilir bir alternatif olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the applicability of dynamic membrane (DM) technology in the treatment of domestic wastewater was investigated using a laboratory-scale dynamic membrane bioreactor (DMBR) system. In the study, synthetic domestic wastewater prepared under laboratory conditions was used, and system performance was evaluated based on chemical oxygen demand (COD), suspended solids (SS), filtration flux, and transmembrane pressure (TMP) parameters. As a result of the experimental studies, COD removal efficiencies of 83–94% at an MLSS concentration of 3000 mg/L and 85–91% at 4000 mg/L were achieved in the control reactor. In the DMBR system, COD removal efficiencies of 82–99% at 3000 mg/L MLSS and 91–98% at 4000 mg/L MLSS were obtained. Suspended solids removal efficiencies exceeded 95%. After the formation of the dynamic membrane layer, the effluent turbidity removal of the reactor was observed to be better than that of the control reactor. During process operation, flux values ranged between 13–23 L/m²·h at 3000 mg/L MLSS and 9–23 L/m²·h at 4000 mg/L MLSS. It was determined that TMP values increased gradually throughout the operation period, and no sudden fouling behavior was observed. Increasing MLSS concentrations were found to accelerate dynamic membrane formation; however, at higher MLSS levels, the rate of TMP increase also rose. The obtained findings indicate that dynamic membrane technology offers high treatment efficiency, controllable filtration behavior, and potential for low operational costs in domestic wastewater treatment. In this respect, DMBR systems are considered an economical and sustainable alternative to conventional membrane bioreactors and classical biological treatment systems.