Deneysel testis torsiyon-detorsiyon hasarı üzerine scopoletinin etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of scopoletin on experimental testicular torsion–detorsion injury
  1. Tez No: 989057
  2. Yazar: NECATİ SERKAN BİLGİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR ŞAHİN, PROF. DR. ENDER YARSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Farmakoloji ve Toksikolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada scopoletinin sıçanlarda testis torsiyon-detorsiyon hasarına karşı koruyucu etkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışma dört gruba ayrıldı (n:7). Birinci grup olan kontrol (K) grubunda, hayvanlara sıçanların skrotumdan, 2 cm uzunluğunda bir inzisyon yapıldı. Bu gruba 90 dakika sonra ip. yolla %5 DMSO+%95 serum fizyolojik (ip.) uygulandı. İkinci (T/D), Üçüncü (T/D + S10) ve dördüncü (T/D+S50) gruplarının her ikisinde de sıçanların skrotumdan, 2 cm uzunluğunda bir inzisyon ve daha sonra spermatik kord bulunarak ekleriyle birlikte 720 çevrilerek torsiyone edildi. Testis torsiyonu yapıldıktan 90 dakika sonra T/D grubundaki hayvanlara yolla %5 DMSO+%95 serum fizyolojik (ip.) uygulanırken, T/D+S10 grubundaki hayvanlara 10 mg/kg scopoletin (ip.), T/DS+50 grubundaki hayvanlara ip. 50 mg/kg scopoletin (ip.) uygulandı. İlaç uygulamasından 30 dakika sonra her üç gruptaki (T/D, T/D+S10 ve T/D+SY50) hayvanların testisleri detorsiyon yapılmış ve dört saat sonra hayvanlar sakrifiye edildi. Alınan testis dokusundan; TAS, TOS, OSİ MDA, CYC-C, SOD, Cas-8 ve Cas-9 biyokimyasal parametreleri incelendi. Ayrıca histopatolojik ve immünohistokimyasal (Cas-3 ve Bcl-2) incelemede yapıldı. T/D grubunun TAS düzeyi, T/D+S10 ve T/D+S50 gruplarına kıyasla anlamlı düzeyde düşük bulundu (p˂0.001). T/D grubunun OSİ ve MDA düzeyleri, T/D+S10 ve T/D+S50 gruplarına kıyasla anlamlı düzeyde yüksek bulundu (p˂0.001). T/D grubunun Cas-8 ve CYC-C düzeyleri, T/D+S10 ve T/D+S50 gruplarına kıyasla anlamlı düzeyde yüksek bulundu (p˂0.001). T/D grubunun Cas-3 düzeyi T/D+S10 ve T/D+S50 gruplarına kıyasla anlamlı düzeyde yüksek bulundu (p˂0.0001). Skopoletin; testiküler T/D hasarı kaynaklı oksidatif strese azaltarak, testisler üzerinde koruyucu etkisinin olduğu gösterildi. Scopoletin'in testiküler T/D üzerine etki mekanizmasının ortaya koyulacağı ve doz-yanıt çalışmaları yoluyla koruyucu etkisini daha ayrıntılı incelemesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the protective effect of scopoletin against testicular torsion-detorsion injury in rats. The study was divided into four groups. In the first group, the control (C), a 2-cm-long incision was made in the scrotum of the rats. After 90 minutes, 5% DMSO + 95% saline (i.p.) was administered to this group. In the second (T/D), third (T/D+S10), and fourth (T/D+S50) groups, a 2-cm-long incision was made in the scrotum of the rats. The spermatic cord, including its appendages, was then torsioned by rotating it 720°. Ninety minutes after testicular torsion, animals in the T/D group were administered 5% DMSO + 95% physiological saline (ip.), while animals in the T/D+S10 group were administered 10 mg/kg scopoletin (ip.), and animals in the T/D+S50 group were administered 50 mg/kg scopoletin (ip.). Thirty minutes after drug administration, the testes of animals in all three groups (T/D, T/D+S10, and T/D+SY50) were detorsion, and the animals were sacrificed four hours later. The biochemical parameters TAS, TOS, OSI MDA, SOD, Cas-8, Cas-9, and CYC-C were examined in the removed testicular tissue. Histopathological and immunohistochemical (Cas-3 and Bcl-2) examinations were also performed. The TAS level in the T/D group was significantly lower compared to the T/D+S10 and T/D+S50 groups (p˂0.001). The OSI and MDA levels in the T/D group were significantly higher compared to the T/D+S10 and T/D+S50 groups (p˂0.001). The Cas-8 and CYC-C levels in the T/D group were significantly higher compared to the T/D+S10 and T/D+S50 groups (p˂0.001). The Cas-3 level in the T/D group was significantly higher than in the T/D+S10 and T/D+S50 groups (p˂0.0001). Scopoletin has been shown to have a protective effect on the testes by reducing oxidative stress caused by testicular T/D injury. It is recommended that the mechanism of action of scopoletin on testicular T/D be elucidated and its protective effect be further investigated through dose-response studies