Seyyid Vehbi'nin surnamesi inceleme-metin
Surname of Seyyid Vehbi
  1. Tez No: 98906
  2. Yazar: AHSEN TUBA KAYNARCA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İRFAN AYPAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
ÖZET Geçmiş yüzyıllardaki kültürel zenginliğimizi, gelenek ve göreneklerimizin bir kısmını içeren sûrnâmelerden Seyyid Vehbî'nin Surnâmesi'ni günümüze taşıyarak, bundan sonra üzerinde yapılacak çeşitli araştırmalara zemin hazırlamak amacıyla bu araştırmayı yürüttük. Ele aldığımız eser, Sultan III. Ahmed' in dört şehzadesinin sünnet düğününü günü gününe takip ederek, bütün ayrıntılarıyla anlatmaktadır. O devir İstanbul'unun mahallî özellikleri ile örf ve adetleri bakımından tarihî vesika değeri taşıyan bir eserdir. Tarih kitaplarına göre bu düğün, Osmanlı tarihinin seçkin bir dönemi olan Lâle Devri 'nin başlangıcı sayılmaktadır. Yaptığımız çalışmalar sonucu eserde anlatılan ihtişamı gördüğümüzde biz de bunun doğruluğuna kanaat getirdik. Eserde bazı dikkat çekici noktalar bulunmaktadır. Düğün on beş gün, on beş gece sürmüştür. Düğünü tertip eden Sadrazam İbrahim Paşa'nın, şehzadelerle birlikte kendi oğlu Mehmet Bey'in ve hatta Yeniçeri Ağası Mehmet Ağa'nın oğlu İsmail'in de sünnet edilmesi için padişahtan izin alması, Osmanlı tarihinde o zamana kadar görülmemiş bir durumdur. Bu gibi özellikleri ile eser; dönemin sosyal, kültürel yapısına olduğu gibi, siyasî yapısına da ışık tutucu niteliktedir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The objektive of this study is to prepare background for various studies to be done about Surname of Seyyid Vehbî which contains a part of our cultural richness and traditions in the past centuries. The investigated work by us tells all details about circumcision feast of Sultan III. Ahmed's four sons by the way of following to the very day. That mentioned work contains historical document value from the point of view local features, common usage and habits in that period of Istanbul. According to the history books, this ceremony is considered the beginning of Tulip Period that was a select term of Ottoman history. As a result after our studies, we convinced its truth when realized the magnificence which was told in that work. There are some conspicuous points in work. The circumcision feast ceremony took fifteen days and fifteen nights. Grand Vizier Ibrahim Pasha who arranged circumcision feast of his own son Mehmet Bey and also Janissary Agha Mehmet Agha's son Ismail got the permission for that ceremony from Sultan. That is an extra ordinary and unusual situation until that time in Ottoman history. This work having such as these features lifhts the way for social, cultural and also political structure in that peniod.