Devlet hastaneleri yönetim biçiminin çalışanlar üzerine etkileri ve Kütahya Devlet Hastanesi'nde bir uygulama
The Effects of management style of public hospitals on the employees and a case of Kütahya Public Hospital
- Tez No: 98907
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT TOKAT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
 - Yıl: 2000
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 185
Özet
Ill ÖZET Bir hizmet işletmesi olarak hastaneler, karmaşık yapısıyla dinamik bir ortamda faaliyet göstermektedir. Hastanelerin arzu edilen amaçlarına etkin ve verimli bir şekilde ulaşabilmesi için, başarılı bir yönetime ve bu yönetimi yerine getirecek profesyonel yöneticilere gereksinimi vardır. Devlet hastanelerinin merkezi bir biçimde yönetilmesi ile hastanelerde ortaya çıkan aksama ve sorunların çözümü güç olmaktadır. Devlet hastanelerinin yönetim biçimlerinin çalışanlar üzerindeki etkisi son derece önemlidir. Çünkü, çalışanlar kendilerini rahat ve huzurlu hissetmedikçe işlerine gereken önemi ve çabayı göstermeyeceklerdir. Bu nedenle, hastane yönetim biçiminin yemden düzenlenerek çalışanların daha etkin ve verimli olması sağlanmalıdır. Devlet hastanelerinin bugünkü hantal bürokratik yapıdan kurtarılarak modern yönetim anlayışına göre, yerinden ve katılmalı yönetim biçiminin uygulanması gereklidir. Bu gerçekleştirildiği takdirde, çalışanların performansları ve etkinlikleri dolayısıyla hastanenin etkinliği ve verimliliği artacaktır. Çalışmanın son bölümünde yer alan, Kütahya Devlet Hastanesi Çalışanları üzerinde yapılan anket uygulaması da bu konuya açıklık getiren sonuçlan ortaya çıkarmıştır. Bu sonuçlara göre, çalışanlar halen yürürlükte olan yönetim biçimini benimsemedikleri ve kendilerine önem veren ve görüşlerini alan bir yönetim biçimini arzuladıkları ortaya çıkmıştır. Bu da, yerinden yönetim biçimi anlayışıyla katılmalı yönetimin uygulanması ile gerçekleştirilebilir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The hospitals which are a serving administration are active in a dynamic situation with its comlex structure. To reach the aims of the hospitals in an effective and productive way, a successful management and proffessional managers are needed. It is difficult to solve the problems happening in the hospitals and to manage the public hospitals in a central way. The effects of management styles of the public hospitals on the employees are extremely important. Because, unless the employees feel themselves comfortable and peaceful, they will not be able to show the necessary importance and effort Therefore, it should be provided that the hospital management style should be arrenged again and the employees should be made more active and productive. It is necessary that the public hospitals should be saved from bureaucratic structure and the management style per modern management comprehension. When this is applicated, by the performance and activeness of employees the activeness and productivity of the hospital increases. In the last part of the study, the public survey, made on Kütahya Public Hospital employees exposed the results solving to this subject. According to these results, it is understood that the employees couldn't adopt the management style still and they wish a management style which gives them importance and take their ideas. It can be realised by the congruous management to applicate joined management.