Bal arılarının beslenmesinde alternatif protein kaynağı olarak Spirulina ve Chlorella kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of the usability of Spirulina and Chlorella as an alternative protein source in honey bee nutrition
- Tez No: 989145
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVRİM OSKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Biyoteknoloji, Ziraat, Zoology, Biotechnology, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Son araştırmalar, bal arısı kolonisi kayıplarının, yem eksiklikleri de dahil olmak üzere, etkileşime girebilen ve sinerjistik etkiler yaratabilen çoklu stres faktörleriyle ilişkili olduğunu göstermektedir. Bu stres faktörlerine karşı birçok arıcı, bal arılarının ihtiyaç duyduğu besin gereksinimlerini karşılamak amacıyla alternatif diyet uygulamalarıyla kolonilerini yönetmektedir. Mevcut literatür, Spirulina ve Chlorella içeren diyetlerin bal arıları için uygun besin kaynağı olabileceğini ve onların beslenme ihtiyaçlarını karşılayabileceğini göstermektedir; ancak bal arısının ömrü veya tüketim oranlarına ilişkin sınırlı kanıt bulunmaktadır. Bu tez, Spirulina ve Chlorella tozu ile formüle edilmiş %5 proteinli bir arı keki diyetinin, in vitro deneysel modelde kafesteki bal arıları tarafından tüketimini inceleyerek, canlı ağırlık artışı ve yaşam süresini, polen ve şeker diyetiyle beslenen gruplarla karşılaştırmaktadır. Bulgularımız, bal arılarının Spirulina (SPR) ve Chlorella (CHL) içeren diyetleri polen (POL) ve şeker (S) içeren diyetlere benzer bir oranda tükettiklerini göstermektedir. Yaşam uzunluğu analizi sonuçları ise, SPR diyetiyle beslenen bal arılarının en uzun ortalama yaşam süresine (27 gün) sahip olduğunu, bunu sırasıyla CHL (21 gün), POL (20 gün) ve Ş (18 gün) diyet gruplarının izlediğini göstermiştir (p<0,0001). Bal arısı beslenmesinin temelini polen oluştursa da, özellikle doğal yemin sınırlı olduğu dönemlerde bal arısı kolonilerinin yaşamlarını sürdürebilmek için fonksiyonel yem maddeleri olarak Spirulina ve Chlorella'nın kullanılmasını öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
Recent studies indicate that honey bee colony losses are associated with multiple stress factors, including forage deficiencies, which may interact and exert synergistic effects. To counter these stress factors, many beekeepers manage their colonies with alternative dietary practices to meet the nutritional needs of honey bees. Current literature indicates that diets containing Spirulina and Chlorella may serve as appropriate food sources for honey bees and fulfill their nutritional needs; however, there is limited evidence concerning honeybee longevity or consumption rates. This thesis investigates the consumption of a 5% protein bee cake diet formulated with Spirulina and Chlorella powder by caged honey bees in an in vitro experimental model, comparing live weight gain and lifespan to pollen and sugar diet groups. Our findings demonstrate that honey bees ingest diets containing Spirulina (SPR) and Chlorella (CHL) at a rate similar to those containing pollen (POL) and sugar (S). Lifespan analysis results showed that honey bees fed the SPR diet had the longest average lifespan (27 days), followed by the CHL (21 days), POL (20 days), and Ş (18 days) diet groups (p<0.0001). Although pollen forms the basis of honeybee nutrition, we recommend using Spirulina and Chlorella as functional feed ingredients to sustain honeybee colonies, especially during periods when natural feed is limited.