Travayda primipar gebelere kiraz çekirdeği ile yapılan masajın doğum sonu laktasyon başlama belirtileri ve yetersiz süt algılama durumu üzerine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of cherry seed massage on the onset of lactation symptoms and perception of insufficient milk in primiparous women during labour: A randomised controlled study
  1. Tez No: 989152
  2. Yazar: HAFİZENUR KARADUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HEDİYE KARAKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kto Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırma, doğum eylemi sırasında primipar gebelere uygulanan kiraz çekirdeği ile masaj ve el ile masajın, doğum sonu laktasyonun başlama belirtileri ile yetersiz süt algısı üzerindeki etkisini incelemek amacıyla ön test–son test kontrol gruplu randomize kontrollü bir tasarımda gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Kasım 2024 – Şubat 2025 tarihleri arasında özel bir hastanede yürütülmüş ve çalışmaya toplam 54 primipar gebe dahil edilmiştir. Katılımcılar tabakalı randomizasyon yöntemiyle üç gruba ayrılmıştır: el ile masaj grubu (n=18), kiraz çekirdeği ile masaj grubu (n=18) ve kontrol grubu (n=18). Müdahale gruplarına doğum eyleminin üçüncü evresi, doğumdan sonraki birinci ve ikinci saatte toplam üç kez, 15'er dakikalık masaj uygulanmıştır. Veriler Tanıtıcı Bilgi Formu, Laktasyon Değerlendirme Formu ve Yetersiz Süt Algısı Ölçeği ile toplanmış ve analizler SPSS v23, R ve Jamovi yazılımlarıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, kiraz çekirdeği ile masaj uygulanan grupta emzirme öncesi ve sonrası meme dolgunluğu, memeden süt gelme durumu ve süt varlığı belirtileri, kontrol ve el ile masaj grubuna kıyasla anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur (p < 0,05). Ayrıca yeterli süt algısı puanlarında en yüksek artış kiraz çekirdeği grubunda elde edilmiştir (p < 0,001). El ile masaj grubunda da olumlu değişiklikler gözlenmiş olmakla birlikte, etkiler kiraz çekirdeği uygulamasına göre daha sınırlı kalmıştır. Sonuç olarak, doğum eylemi sırasında uygulanan kiraz çekirdeği ile masaj, doğum sonu erken dönemde laktasyonun başlamasını desteklemede ve annelerin süt yeterliliğine olan inançlarını artırmada etkili bir yöntem olarak değerlendirilmektedir. Doğal, noninvaziv ve düşük maliyetli bir girişim olan bu uygulamanın ebelik bakımına entegrasyonu önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted using a pre-test–post-test control group randomised controlled design to investigate the effect of cherry pit massage and manual massage administered to primiparous women during labour on the onset of postpartum lactation and the perception of insufficient milk supply. The study was conducted at a private hospital between November 2024 and February 2025, and a total of 54 primiparous women were included in the study. Participants were stratified into three groups using stratified randomization: manual massage group (n=18), cherry pit massage group (n=18), and control group (n=18). The intervention groups received a total of three 15-minute massages during the third stage of labour and in the first and second hours after delivery. Data were collected using the Demographic Information Form, Lactation Assessment Form, and Insufficient Milk Perception Scale, and analyses were performed using SPSS v23, R, and Jamovi software. According to the research results, breast fullness before and after breastfeeding, milk ejection, and milk supply indicators were significantly higher in the cherry pit massage group compared to the control and manual massage groups (p < 0.05). Furthermore, the highest increase in perceived milk adequacy scores was observed in the cherry pit group (p < 0.001). Although positive changes were also observed in the manual massage group, the effects were more limited compared to the cherry pit application. In conclusion, massage with cherry pits during labour is considered an effective method for supporting the initiation of lactation in the early postpartum period and increasing mothers' confidence in their milk sufficiency. The integration of this natural, non-invasive, and low-cost intervention into midwifery care is recommended.